Materiał Partnera

Zalety szkoleń z rozwiązywania problemów

Zalety szkoleń z rozwiązywania problemów

Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z grupą ludzi, którzy maja do wykonania określone zadania, pojawiają się zgrzyty. Jest to zupełnie normalne – ścierają się różne osobowości, poglądy i cele zwłaszcza, gdy źródłowe przyczyny problemów są trudne do ustalenia. Jeśli więc nie da się uniknąć problemów, trzeba umieć sobie z nimi radzić. Ta umiejętność jest szczególnie przydatna osobom, które zarządzają zespołem. Dlaczego warto skorzystać ze szkolenia z rozwiązywania problemów?

Szkolenie z rozwiązywania problemów – program

Jakie zalety ma szkolenie z rozwiązywania problemów? Aby się o tym przekonać, sprawdźmy, co przewiduje program jednego z takich szkoleń. Przykładem będzie „Kreatywne rozwiązywanie problemów na produkcji” organizowane przez Vademecum – Konferencje i Szkolenia. Ma ono formę zamkniętych warsztatów. W programie m.in.:

  • Triada rozwiązywania problemów: ujawnienie – zdefiniowanie – rozwiązanie.
  • Algorytm postępowania w zespołowym rozwiązywaniu problemów.
  • Techniki i narzędzia: metaplan, mapa myśli, arkusz kontrolny, diagram rybiej ości, wykres Pareto z krzywą Lorenza i inne.

Zamknięte warsztaty z rozwiązywania problemów na produkcji poprowadzi Sabina Piotrowiak. Jej zajęcia są oceniane bardzo wysoko. Prowadzone z humorem, dynamicznie i w sposób interaktywny przykuwają uwagę i ułatwiają zapamiętywanie oraz przyswajanie treści. Prowadząca jest doświadczonym konsultantem specjalizującym się w: zarządzaniu produkcją i jakością, marketingu oraz organizacji przedsiębiorstw.

Dlaczego warto skorzystać ze szkolenia z rozwiązywania problemów?

Szkolenie poświęcone rozwiązywaniu problemów daje uczestnikom bardzo praktyczne umiejętności. Dzięki lepszemu zrozumieniu relacji interpersonalnych oraz natury problemów w ich obrębie, a także dzięki narzędziom pomagającym identyfikować i analizować problemy, zespół sprawnie dobiera i wdraża działania naprawcze, co przełoży się na wyższe zadowolenie z pracy i lepsze jej rezultaty. Potencjalne kłopoty zostaną szybciej opanowane, dzięki czemu problemy nie powrócą i nie będą spowalniały realizacji zadań.

Przywołane wyżej szkolenie jest odpowiedzią na rzeczywiste problemy, z jakimi borykają się osoby zarządzające zespołami produkcyjnymi, czyli:

  • niskie umiejętności rozpoznawania i definiowania problemów,
  • niska zdolność do systemowego postępowania w celu rozwiązania problemu,
  • mała praktyka w rozwiązywaniu problemów,
  • niewielka wiedza na temat technik i narzędzi służących do rozwiązywania problemów.

Praktyczna wiedza, ciekawa forma zajęć i bardzo doświadczona trenerka – to szkolenie stanowi  najlepszy sposób na to, aby nauczyć się panować nad problemami w zespole produkcyjnym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz