Materiał Partnera

Zalety samochodowych instalacji LPG

Zalety samochodowych instalacji LPG

Wysokie ceny benzyny wymuszają na kierowcach poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Wielu z nich decyduje się na zamontowanie instalacji LPG, po to, by ponosić opłaty głównie za paliwo gazowe, które jest zdecydowanie tańsze.  Czy rzeczywiście warto „montować gaz” w swoim samochodzie? Jakie są plusy takiego rozwiązania i co można dzięki niemu zyskać?

Ekologicznie i ekonomicznie

LPG, potocznie nazywany „gazem”, to paliwo, które cechuje się dużą czystością, tak więc jego trwałość jest niemal nieograniczona. Wysoka wartość liczby oktanowej (utrzymująca się na poziomie 100) sprawia, że LPG – w porównaniu z benzyną – jest bardziej odporny na spalanie stukowe. Gaz zapala się wolniej, a więc także jego czas spalania jest dłuższy. Przy tym temperatura spalin jest wyższa niż przy zasilaniu na benzynę. W rezultacie oznacza to więc bardziej oszczędną jazdę.

W kontekście ekonomicznego podróżowania warto też wspomnieć o tym, że litr gazu jest tańszy od benzyny o połowę. Zasada jest prosta: im wyższe przebiegi, tym LPG będzie przynosiło większe oszczędności.

O pozostałych korzyściach opowiada nasz ekspert z firmy WÓJCIK Autogaz: „Do zalet LPG należy dodać także niską emisję spalin. To paliwo nie zawiera w składzie siarki, a w czasie spalania niemal nie wydziela sadzy. Co więcej, LPG nie wytwarza również osadów, które mogą zanieczyszczać olej silnikowy”.

Ile kosztuje instalacja LPG?

Trzeba poruszyć kwestię, która bardzo wielu kierowców powstrzymuje przez „przerzuceniem się” na gaz. Chodzi mianowicie o koszty związane z montażem instalacji LPG.

Na rynku motoryzacyjnym oferty są bardzo zróżnicowane. Instalacja najprostszego rozwiązania do silników gaźnikowych wraz z montażem wiąże się z wydatkiem na poziomie około 1200 złotych. Tymczasem za instalację sekwencyjnego wtrysku gazu do silników czterocylindrowych trzeba już zapłacić od 2 do 4 tysięcy złotych. Najdroższą opcją będzie wyposażenie auta w instalację wtrysku LPG w fazie ciekłej. Wówczas cena wynosi już około 4500 złotych.

Ostatecznie to, czy instalacja LPG będzie opłacalna, jest uzależnione od stylu jazdy i potrzeb danego kierowcy. Jeśli autem poruszasz się codziennie lub często jeździsz na dłuższe dystanse, to taka inwestycja będzie korzystna – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę koszty tankowania.

Prawda o instalacji LPG – co warto wiedzieć?

Wśród osób interesujących się motoryzacją funkcjonuje niekiedy mit, że gaz niszczy silnik. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że niewiele.  Paliwo tego typu nie jest szkodliwe samo w sobie. Najbardziej niekorzystna może być zbyt wysoka temperatura spalania mieszanki. Może ona powodować nadmierne zużycie głowicy i zaworów.

Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że samochód z LPG z reguły jest droższy w obsłudze serwisowej w porównaniu z autem napędzanym benzyną. Mechanicy zalecają ponadto częstszą wymianę świec i przewodów zapłonowych. Nawet mimo tej drobnej niedogodności instalacja gazowa opłaca się wielu kierowcom o wiele bardziej niż korzystanie z innych paliw. Na pewno warto więc przemyśleć takie rozwiązanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz