Artykuł sponsorowany

Zalety rehabilitacji w domu opieki

Zalety rehabilitacji w domu opieki

Ciało ludzkie podlega niebłagalnemu biegowi czasu i prawom natury. Przychodzi taki czas, kiedy proste, codzienne czynności sprawiają trudność. Pojawiają się choroby, które ograniczają kontrolę nad własnym ciałem i radość z życia. Niezbędna jest wtedy profesjonalna opieka i rehabilitacja. Dlaczego rehabilitacja w domu opieki jest bardziej efektywna? 

Jesień życia - co z opieką?

Mimo olbrzymiego postępu technologicznego nie jesteśmy w stanie pokonać czasu i pozbyć się skutków jego upływu. Jak mówi nam ekspert z domu opieki Anna, rozwój medycyny pozwala walczyć z wieloma chorobami, jednakże opieka nad pacjentem nie może ograniczać się tylko do zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Dzięki regularnym zabiegom fizjo i fizykoterapeutycznym jakość życia wielu pacjentów znacznie się poprawia. Regularna aktywność fizyczna oraz zrównoważona dieta pozwalają cieszyć się sprawnością fizyczną przez długi czas, ale wpływa również na kondycję psychiczną. Sport to endorfiny, hormony szczęścia, które zapobiegają depresji.

Dom opieki i rehabilitacja

Celem domu opieki jest stała, całodobowa opieka nad pacjentem. Mowa tu o opiece lekarskiej, psychologicznej i rehabilitacyjnej, w zależności od choroby i potrzeb. Są to zwykle osoby starsze, które z różnych przyczyn nie są w stanie radzić sobie samodzielnie. Cierpią z powodu chorób neurologicznych, nowotworów czy różnych postaci Alzheimera.

Opieka nad takimi osobami to, poza dbaniem o posiłki, higienę i leki, również częsta rehabilitacja. Pacjenci borykają się z różnego rodzaju problemami ruchowymi - chroniczny ból, porażenia po udarze, dystrofia mięśniowa, paraliż częściowy lub całkowity, ale i nerwice natręctw czy ataki paniki. Różnego rodzaju ćwiczenia i gimnastyka są wybawieniem od bólu i pomagają utrzymać sprawność motoryczną. 

O ile praca z osobami sprawnymi ruchowo zwykle może odbywać się poza domem opieki, o tyle transport osób leżących jest problemem. Wykonywana stacjonarnie, w obu przypadkach, daj dużo lepsze efekty i jest bezpieczniejsza.

Korzyści płynące z pracy z pacjentem w miejscu jego zamieszkania to:

  • stały kontakt z lekarzem i pielęgniarkami – wgląd w kartę medyczną i notatki z obserwacji pacjenta,
  • regularne ćwiczenia z fizjoterapeutą, w połączeniu z lekami, niwelują, a nawet eliminują ból,
  • zabiegi rehabilitacyjne poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, układu oddechowego oraz aparatu więzadłowo-mięśniowego i ogólne samopoczucie,
  • zbiegu rehabilitacyjne przy łóżku zapobiegają odleżynom i przykurczą, wzmacniają mięśnie i ścięgna, są profilaktyką zapalenia płuc,
  • zmniejszone ryzyko infekcji wirusowych, ponieważ pacjent nie ma kontaktu z obcymi,
  • ćwiczenia grupowe, poza walorami fizycznymi, sprawiają radość z przebywania w grupie.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz