Artykuł sponsorowany

Zalety produktów mrożonych

Zalety produktów mrożonych

Produkty mrożone bardzo często są traktowane przez Klientów z pewną rezerwą. Okazuje się jednak, że mrożenie jest jedną z najstarszych i najbardziej skutecznych metod przechowywania żywności. Mrożenie znacznie opóźnia psucie się produktów spożywczych. Zapobiega także namnażaniu szkodliwych mikroorganizmów. Mrożenie zachowuje wartości odżywcze bez konieczności używania konserwantów. Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej produktom mrożonym.

Historia mrożonek

Proces mrożenia został opracowany już w 1920 roku przez amerykańskiego naukowca Clarence’a Birdseye’a. Podczas pracy na statku zauważył on, że ryby łowione przez Eskimosów od razu były poddawane mrożeniu. To pozwalało uniknąć ich zepsucia. Po powrocie do Ameryki naukowiec nawiązał współpracę z firmą zajmującą się handlem rybami. Zwrócił uwagę, że w trakcie transportu ogromne ilości towaru ulegają zepsuciu. Dlatego postanowił rozpowszechnić naturalną metodę „konserwacji” żywności. Dalsza popularyzacja produktów mrożonych nastąpiła w trakcie II Wojny Światowej. Stało się tak m. in. dlatego, że kobiety, pozostawione same przez mężów walczących na froncie, nie miały już tyle czasu na codzienne przygotowanie posiłków.

Wartość odżywcza

Mrożenie żywności jest także odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnych konsumentów. Możliwość szybkiego przygotowania posiłku jest kluczową zaletą tego typu produktów. Co istotne proces mrożenia prowadzi także do zahamowania utraty składników odżywczych. Za przykład mogą posłużyć warzywa. W ciągu 3 dni od zerwania tracą one blisko 80% zawartej w nich witaminy C. Po 5 dniach tracą wysoki poziom wartości odżywczych. Zamrożenie powoduje zatrzymanie tych procesów. Niewielkie straty wartości odżywczych zostały stwierdzone dopiero po roku od momentu zamrożenia danego produktu.

Zamrożenie warzyw powstrzymuje utratę witamin i minerałów. Dodatkowo zastosowanie mrożenia „szokowego” pozwala zachować ich pierwotny smak, kolor i aromat. Mięsne i rybne produkty mrożone nie wykazują praktycznie żadnych strat składników odżywczych. W trakcie procesu mrożenia produkty te zachowują pierwotny poziom białka, witaminy A i D oraz składników mineralnych. Oczywiście kwestią fundamentalną jest w tym przypadku utrzymanie właściwej temperatury przez cały okres przechowywania i transportu.

Zalety mrożenia

Do najważniejszych zalet produktów mrożonych możemy zaliczyć:

  • zachowanie pełni wartości odżywczych i witamin – w tym celu warzywa i owoce zbierane są w szczycie sezonu, kiedy zawartość tych składników jest największa,
  • oszczędność czasu – gotowe dania, warzywa i owoce nie wymagające obróbki (drylowanie, obieranie) generują dużą oszczędność czasu w trakcie przygotowania potraw,
  • możliwość długiego przechowywania – dzięki produktom mrożonym unikamy wyrzucania żywności, a tym samym oszczędzamy pieniądze,
  • mniejszą zawartość szkodliwych konserwantów – mrożona żywność nie wymaga używania środków chemicznych pozwalających zwiększyć jej trwałość.

Tak naprawdę każda forma przechowywania żywności powoduje straty wartości odżywczych. Niemniej jednak proces mrożenia prowadzi do tego w najmniejszym stopniu. Mrożenie powoduje inaktywację enzymów, które są odpowiedzialne za psucie się produktów. Dlatego też zaopatrując domową spiżarnię czy własny sklep warto postawić na produkty mrożone. Hurtownia PHU Mateo z Dębicy, będąca producentem wyrobów garmażeryjnych, proponuje szeroki wybór tego typu produktów. Kupując je zapewniamy sobie żywność najwyższej jakości, która będzie w stanie zachować swoją wartość przez długi czas.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz