Artykuł sponsorowany

Zalety posadzki betonowej

Zalety posadzki betonowej

Podłogi z betonu kojarzą się powszechnie z pomieszczeniami przemysłowymi, halami magazynowymi czy innymi obiektami użytkowymi, na przykład piętrowymi parkingami. W ostatnim czasie widać jednak wyraźny wzrost zainteresowania betonem również jako materiału do wykańczania również wnętrz mieszkalnych.

Wysoka wytrzymałość

Nie bez przyczyny beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych – jego wysoka wytrzymałość sprawia, że stanowi on solidne oparcie dla budynku. Użyty w charakterze posadzki zachowuje te właściwości. 

- Podłoga z betonu jest bardzo odporna na wszelkiego rodzaju odkształcenia i inne uszkodzenia nawierzchni, wynikające między innymi z narażenia tworzywa na wysokie obciążenia. Ponadto beton, w przeciwieństwie do popularnego drewna, jest całkowicie niewrażliwy na wodę, nie nasiąka i nie odkształca się pod jej wpływem – wyjaśnia przedstawiciel firmy Posadzki Przemysłowe Sp. z o. o – Warunkiem jest wyłącznie to, żeby powierzchnia betonu była gładka, pozbawiona dziur, do których woda może napływać i zamarzać.

Łatwość utrzymania czystości

Gładka powierzchnia posadzki betonowej sprawia, że  nie „przyczepiają się” do niej trwale żadnego rodzaju zanieczyszczenia. Jest to zaleta szczególnie istotna we wnętrzach użytkowych, np. w parkingach podziemnych i piętrowych czy halach magazynowych i produkcyjnych, w których w wyniku intensywnego ruchu ludzi oraz pojazdów ilość zabrudzeń jest znacząca.

Ciekawa estetyka

Tak, beton nie musi być kojarzony wyłącznie z materiałem używanym do budowania fundamentów budynku – może być również wykorzystywany do dekoracyjnego wykańczania wnętrza. To właśnie jego stonowana estetyka betonu sprawia, że jest coraz chętnie wykorzystywany szczególnie w nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie, opartym na geometrycznej prostocie i wąskim wachlarzu kolorystycznym. Jednolita, gładka i szara posadzka z betonu idealnie wpisuje się w taki nurt.

Jakieś wady?

Ponieważ na świecie nie ma rozwiązań idealnych, należy uczciwie przyznać, że również beton posiada pewne mankamenty. Najpoważniejszą z nich jest to, że wykonanie podłogi jest procesem dość czasochłonnym. Aby uzyskać gładką i równą nawierzchnię, należy beton wylewać w kilku następujących po sobie etapach, warstwami. Zanim możliwe będzie wylanie nowej warstwy, poprzednia musi stężeć, co powoduje, że wykonanie wylewki betonowej zajmie nawet kilka dni. Jest to szczególnie uciążliwy mankament, jeśli posadzka wykonywana jest w odnawianym mieszkaniu – dopóki nie będzie gotowa, nie będzie można korzystać z lokalu

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz