Artykuł sponsorowany

Zalety płyt styropianowych

Zalety płyt styropianowych

Budownictwo to dziedzina działalności człowieka, która stale się rozwija. Nowoczesne technologie sprawiają, że można budować znacznie szybciej, przy zachowaniu obowiązujących norm. Niektóre kwestie pozostają jednak niezmienne, tak jak styropian, stosowany do ocieplania od ponad pół wieku. Jakie są zalety wykorzystywania płyt styropianowych?

Odpowiednia budowa styropianu

Przede wszystkim styropian składa się niemal w całości z powietrza. Powietrze stanowi 98 procent jego budowy, a jak wiadomo, jest to najlepszy izolator cieplny. Pozostałe 2 procent stanowi polistyren. Jak powstaje styropian? Z perełek polistyrenu, jakie zostają poddane procesom spieniania, w wyniku których powiększają swoją objętość około 40 razy. Czynniki spieniające są tutaj para wodna oraz pentan. Dzięki swojej budowie, styropian jest bardzo lekki.

Niski współczynnik przewodzenia ciepła

Drugą zaletą płyt styropianowych jest niski współczynnik przewodzenia ciepła, czyli tzw. lambda. Im większy współczynnik, tym więcej ciepła przepłynie przez styropian. Dlatego należy wybierać płyty styropianowe o niskiej lambdzie i niedużej grubości. Będą znacznie lepiej izolować budynek, aniżeli styropian grubszy, ale o wyższej wartości lambdy.

Nieszkodliwość dla zdrowia i środowiska

Płyty styropianowe są zupełnie obojętne dla zdrowia oraz środowiska. Styropian jest nawet dopuszczony do kontaktu z żywnością, co najlepiej świadczy o braku substancji szkodliwych. Nie wydziela promieniowania, nie jest niebezpieczny ani w trakcje produkcji, ani w trakcie jego wykorzystywania. Nie wywołuje uczuleń ani nie pyli. Jest również ekologiczny, ponieważ budynki ocieplone styropianem emitują do atmosfery bardzo małą ilość dwutlenku węgla. Ponadto, płyty styropianowe są wolne od FCKW, czyli pochodnych chloru i fluoru, negatywnie wpływających na warstwę ozonową. 

Niezmienność właściwości styropianu

Ważnym atutem jest także niezmienność właściwości styropianu. Ze styropianem nic się nie dzieje w trakcie jego eksploatacji, nie żółknie ani nie kruszeje. Jeśli tworzywo nie jest wystawione na promieniowanie UV, również nie może gnić ani butwieć. 

Jest odporne na pleśń, grzyby oraz bakterie. Nie może też stać się pożywieniem dla owadów czy gryzoni, dlatego nie musi być w żaden sposób zabezpieczane – dodaje nasz rozmówca z firmy Styrmann

Niepalność styropianu

Na koniec trzeba podkreślić, że w budownictwie wykorzystuje się wyłącznie  samogasnący styropian. Kiedy jest narażony na działanie ognia, powoli topi się i zwęgla. Po oddaleniu płomienia, styropian nie zapala się ponownie i nie powoduje rozprzestrzeniania ognia. Pozostałości po takim podpaleniu styropianu nie są w żaden sposób szkodliwe. Dzięki swoim właściwościom, styropian jest stosowany do ocieplania zarówno ścian, sufitów, podłóg, jak i stropów czy tarasów nad pomieszczeniami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz