Materiał Partnera

Zalety oświetlenia LED

Zalety oświetlenia LED

Oświetlenie dużych powierzchni, czyli na przykład hal magazynowych, zakładów produkcyjnych, punktów przeładunkowych, czy obiektów sportowych, zdecydowanie wymaga nowoczesnych rozwiązań pod względem oświetlenia. Naprzeciw takim wyzwaniom wychodzą producenci oświetlenia LED-owego, które zyskuje coraz większą popularność ze względu na szereg zalet. Jakie to zalety?

Charakterystyka LED-ów

Rozpocznijmy od charakterystyki oświetlenia, by przybliżyć zasady działania lamp LED-owych. Źródło światła w lampach tego typu, których absolutnie nie należy nazywać żarówkami, jest oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Diody te umieszczone są w obudowach – typowa lampa LED rzeczywiście przypomina żarówkę, stąd mylnie czasem ją tak nazywamy. Barwa światła, jakie wytwarza lampa LED-owa, zależy od składu chemicznego materiału, z którego składa się półprzewodnik, dlatego nie ma konieczności wykorzystywania żadnych filtrów, które mogłyby wpływać na efektywność oświetlenia – to pierwsza zaleta, my jednak skoncentrujemy się na tych dla oświetlenia przemysłowego.

Zalety w oświetleniu przemysłowym

Gdy zapytamy fachowców, jakie są wady oświetlenia LED, większość odpowie, że wysoka cena, a następnie doda „ale...” i po wielokropku pojawi się szereg argumentów. Rozpocznijmy od tego, który już na starcie wskaże, że cena szybko się zwraca. Żywotność starej, poczciwej żarówki, to przedział od 1000-20.000 godzin, tymczasem żywotność lampy LED to nawet więcej niż 50.000 godzin.

  LED-owe lampy przemysłowe mają także najwyższą skuteczność świetlną – mówi nam przedstawiciel firmy Lediko z Wrocławiajest to parametr, który określa, jak dużo światła zostaje wytworzone za pomocą jednego wata energii elektrycznej.

  Lampy przemysłowe LED są konstruowane w taki sposób, by mogły pracować w trudnych warunkach, to solidne struktury. Charakteryzuje je niewielki poziom emisji dwutlenku węgla, co również przemawia na ich korzyść.

Zalety z perspektywy użytkownika pomieszczeń

Nie tylko właściciel obiektu, który zainwestuje w oświetlenie LED-owe, odczuje zalety płynące z tego rozwiązania. Na dużych obiektach bardzo ważna jest równomierność oświetlenia i odpowiednie doświetlenie miejsc, w których wykonuje się na przykład precyzyjne prace. Dla użytkownika obiektu zaletą jest z pewnością to, że światło lamp LED-owych jest pozbawione promieniowania podczerwonego i nadfioletowego, choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. Diody LED są całkowicie bezpieczne dla człowieka, nie emitują tzw. efektu stroboskopowego. Mrugające – nawet lekko – światło zdecydowanie męczy nasz wzrok, choć możemy go nie zauważać. Kiedy zmienimy oświetlenie np. w miejscu pracy, gdzie dziennie spędzamy osiem godzin, naprawdę wyraźnie możemy tę zmianę odczuć. Zdecydowanie warto więc wybrać to rozwiązanie oświetleniowe. Nie bez powodu zyskuje w szybkim czasie tak dużą popularność!

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz