Materiał Partnera

Zalety opraw LED

Zalety opraw LED

LED, czyli Light Emitting Diodes, to najnowsze rozwiązanie w branży oświetleniowej. Pomimo iż dostępne jest stosunkowo od niedawna, jego popularność na rynku jest ogromna. Wszystko za sprawą wielu zalet, jakie oferuje. Do najważniejszych z nich można zaliczyć wysoką jakość świecenia, długą trwałość i żywotność. Wszystko to za sprawą nowoczesnej technologii półprzewodnikowej typu P i N.

Najważniejsze zalety LED – długa żywotność i wydajność

Lampy LED wyróżniają się długą żywotnością. Można powiedzieć, że to jedna z największych korzyści, jakie dają. Dzięki wysokiej skuteczności pracy mogą nieprzerwanie działać nawet przez 11 lat. Jest to ogromna różnica w porównaniu ze zwykłymi, energooszczędnymi świetlówkami, których czas pracy wynosi maksymalnie rok. Co więcej, specjaliści z Elektrotek sp. z o.o. wyjaśniają, że przy dziennym 8-godzinnym ich świeceniu, maksymalny czas ich aktywności może wydłużyć się do 20 lat. Oznacza to, że, kupując jedną żarówkę, przez kilkadziesiąt lat nie musimy wymieniać jej na nową. W tym miejscu warto zauważyć, że nawet częste włączanie i wyłączane oświetlenia nie ma negatywnego wpływu na jej żywotność. Jest to kolejna zaleta, będąca przeciwnością starych rozwiązań.

Ogromną zaletą omawianego rozwiązania jest również wydajność. Obecnie są one najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Oznacza to, że zużywają znacznie mniejsze ilości energii elektrycznej niż tradycyjne światła, w tym żarowe, fluorescencyjne, halogenowe czy rtęciowe. Pomimo tak ogromnej oszczędności, zapewniają efektywność na poziomie nawet 90%. Jako ciekawostkę warto dodać, że zwykłe żarówki działają na poziomie 5-10%, tj. tylko taka ilość energii przekształcana jest w światło.

Odporność na uderzenia i temperaturę

To jeszcze nie koniec dobrych stron oświetlenia LED. Nie zawierają one żarników i elementów szklanych, co sprawia, że są odporne na uderzenia i wstrząsy. Do wykonania wysokiej jakości opraw oświetleniowych LED wykorzystuje się doskonałej klasy tworzywo sztuczne i aluminium, które są wytrzymałe i odporne na niskie temperatury. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest fakt, że generują one niewielkie ilości energii cieplnej z uwagi na ich wysoką wydajność. Pozwala to zapewnić bezpieczeństwo osobom je użytkującym poprzez zmniejszenie ryzyka oparzenia nawet po wielogodzinnym czasie jej pracy. Zniwelowanie problemu jej ogrzewania eliminuje także wystąpienie pożaru. Dość często pojawiały się one w pomieszczeniach z oświetleniem starego typu, które nagrzewało się nawet do kilkuset stopni.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz