Materiał Partnera

Zalety okien drewnianych

Zalety okien drewnianych

Okna są bardzo ważnym elementem w naszym domu. Jednak przez ostatni dynamiczny rozwój branży związanej z produkcją okien dostępne są niezliczone modele okien różniące się między sobą materiałem i wieloma innymi czynnikami. Przed ich zakupem warto rozważyć różne opcje, ostatnimi czasy popularność zdobywają okna drewniane, które posiadają wiele zalet.

Czym się kierować przy wyborze okien

Okna to inwestycja na lata, dlatego już na początku planowanej budowy należy porządnie przemyśleć tę kwestię. Warto zainwestować więcej na początku, ponieważ dobre okna wytrzymają lata, a wymienia się je z reguły tylko wtedy, gdy ulegną poważnemu uszkodzeniu mechanicznemu. Warto wspomnieć, że dobre okna pomogą w ogrzewaniu budynku zimą. Jeszcze kilka lat temu na masową skalę wymieniano okna z drewnianych na te z tworzyw sztucznych, jednak teraz okna drewniane powracają do łask. Należy pamiętać, że technologia poszła do przodu, więc obecnie produkowane okna drewniane mają parametry porównywalne do tych z PCV, a w przypadku dobrych producentów, takich jak np. firma Sarex – nawet i lepsze.

Funkcjonalność okien drewnianych

Obecnie produkowane okna drewniane cechują się wysoką funkcjonalnością. Ich przewagą nad oknami z tworzyw sztucznych jest to, że profile drewniane posiadają dużą sztywność, co oznacza, że można z nich produkować o wiele większe okna niż z popularnych PCV. Prawidłowo pielęgnowane i impregnowane okna drewniane posłużą nam nawet do 150 lat! To jest rzecz, którą na pewno docenimy w codziennym życiu. Do tego takie okna nie rozszerzają ani nie odbarwiają się pod wpływem nasłonecznienia. Okna drewniane są też bardzo szczelne, dzięki czemu możemy skutecznie odizolować się od hałasu z ulicy. Rozwój w branży okien drewnianych zawdzięczamy nowej generacji lakierów i farb okiennych – zniwelowały one do minimum konieczność regularnego impregnowania i odpowiedniej pielęgnacji. Nowoczesne lakiery i farby okienne ograniczyły także ryzyko tego, że w wilgotnych budynkach wymagałyby one dodatkowego zabezpieczenia.

Estetyka okien drewnianych

Niewątpliwie największą zaletą okien drewnianych jest ich uniwersalny wygląd, który będzie pasował i do górskiego domu z bali, i do klimatycznej kamienicy czy dworku. Można je wykonać w dowolnym kształcie i rozmiarze. Drewno zawsze było bardzo popularne w domach jednorodzinnych, jako materiał ekologiczny o naturalnym zapachu. Takie okna mogą być również rzeźbione, co niewątpliwie doda wnętrzu charakteru. W przypadku biur i nowoczesnego stylu budownictwa stolarstwo drewniane ma w ofercie również nowoczesne profile aluminiowo-drewniane, z zewnątrz prezentując industrialny wygląd okien metalowych, od wewnątrz zaś ciepło drewnianej estetyki i tradycji.  Okna drewniane dodadzą budynkowi prestiżu, dlatego są określane jako produkt luksusowy. Nadają się do wykonywania dużych przeszkleń, ponieważ nie ulegają naprężeniom i są sztywne. Z takimi właściwościami możemy popuścić wodze fantazji i urządzić dom jak tylko sobie wymarzymy. W końcu okna są ozdobą nie tylko wnętrza, ale także całego budynku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz