Materiał Partnera

Zalety ogrzewania domu pelletem

Zalety ogrzewania domu pelletem

W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne alternatywy dla klasycznych paliw stałych, jakim jest np. węgiel kamienny. Wśród surowców pochodzenia naturalnego wiele przychylnych opinii zyskał pellet. Produkuje się go z odpadków roślinnych i drzewnych, a jego spalanie nie powoduje degradacji środowiska. Jakie są zalety ogrzewania domu pelletem? W jakich innych celach wykorzystuje się ten surowiec?

Czym wyróżnia się pellet?

Jak już wspomniano pellet wyrabia się z odpadków pochodzenia roślinnego takich jak np. trawa, łuski słonecznika czy pestki owoców. Występuje on w postaci granulek o jasnym odcieniu, które posiadają średnicę od 6 do 8 milimetrów. Wysokiej jakości materiał opałowy wyróżnia się gładką powierzchnią, śladowymi ilościami pyłu drzewnego i jednorodnością kawałków. Dobry pellet posiada również przyjemny aromat, który staje się bardziej wyczuwalny podczas spalania. W wyniku tego procesu powstaje natomiast niewielka ilość popiołu, co również jest cechą charakterystyczną surowca najwyższej klasy.

Jakie korzyści wynikają z ogrzewania domu pelletem?

Jak przekonuje specjalista z firmy Piórki, która trudni się sprzedażą materiałów opałowych – ogrzewanie domu za pomocą pelletu ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest atrakcyjna cena tego paliwa. Z racji tego, że pellet powstaje z resztek drzewnych, jego wartość rynkowa jest stosunkowo niska. Szacuje się, że ogrzewanie budynku tym rodzajem paliwa jest nawet o 40% tańsze, niż w przypadku korzystania z oleju opałowego. To rodzi naprawdę duże oszczędności!

Pellet jest szeroko dostępny, łatwy do przechowywania i nie brudzi przestrzeni, w której jest magazynowany. Prawdą jest, że paliwo to dostaniemy nawet w najzwyklejszym markecie budowlanym, jednak aby mieć gwarancję zakupu surowca najwyższej jakości, warto zaopatrywać się w niego w sprawdzonych składach opału. Lepsza jakość pelletu to lepsza wydajność ogrzewania. Opał ten pakowany jest zazwyczaj w szczelne worki, co ułatwia jego magazynowanie. Warto dodać, że nie generuje on żadnych pyłów i kurzu, dzięki czemu pomieszczenie, w którym będziemy przechowywać pellet, nie jest narażone na duże zabrudzenie.

Pellet jest surowcem ekologicznym. W procesie produkcyjnym nie dodaje się do niego żadnych substancji chemicznych, dzięki czemu w czasie jego spalania do atmosfery nie są emitowane szkodliwe związki. Sama idea pozyskiwania pelletu przyczynia się do ograniczenia produkcji odpadów. Minimalna ilość popiołu, jaki powstaje po spalaniu pelletu, to także duża zaleta.

Ogrzewanie domu pelletem jest po prostu wygodne. Nowoczesne piece wyposażone są w zasobnik i podajnik opału, dzięki czemu ich praca odbywa się praktycznie bezobsługowo. Wystarczy tylko uzupełnić zasobnik pelletem i zaprogramować piec tak, by temperatura w domu była komfortowa dla mieszkańców.

Inne zastosowanie pelletu

Choć pellet powszechnie wykorzystywany jest jako materiał opałowy, to nie jedyne jego zastosowanie. Produkt ten doskonale sprawdza się również jako ekologiczny żwirek dla kota czy też ściółka dla hodowanych w domu gryzoni ( świnek morskich, chomików, królików). Pellet ma znakomite właściwości chłonne i zatrzymuje zapachy, co pozwala zadbać o najwyższą higienę klatki/kuwety naszych podopiecznych.

Opracowanie:
Zwierzyn, Strzelecka 5A
tel. 507 799 954
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz