Artykuł sponsorowany

Zalety napraw bezgotówkowych

Zalety napraw bezgotówkowych

Kolizja drogowa oznacza konieczność poniesienia sporych wydatków przez właściciela uszkodzonego samochodu. Naprawy aut nie należą do najtańszych, a kierowcy nie zawsze dysponują odpowiednią ilością gotówki. Mimo że koszty szkody pokrywa ubezpieczyciel, zwykle najpierw właściciel pojazdu angażuje swoje środki. Wyjątkiem jest skorzystanie z naprawy bezgotówkowej. Co to takiego? I dlaczego warto się na nią zdecydować?

W jaki sposób można pokryć koszty naprawy auta po wypadku?

Właściciel auta, które brało udział w wypadku, ma dwie możliwości. Oczywiście obie z nich wiążą się pokryciem kosztów naprawy przez towarzystwo ubezpieczeniowe – albo w ramach OC sprawcy, albo własnego AC.

Pierwsza z nich jest to tak zwana naprawa gotówkowa. Procedura ta polega na tym, że kierowca dostaje środki na usunięcie szkód w formie gotówki. Wcześniej sporządzany jest kosztorys naprawy, od którego uzależniona jest wysokość odszkodowania. Właściciel auta sam płaci warsztatowi samochodowemu za wykonane prace i nowe części.

W przypadku naprawy bezgotówkowej sytuacja wygląda zupełnie inaczej – kierowca nie rozlicza się z warsztatem. Robi to bezpośrednio ubezpieczyciel.

Wybranie formy naprawy bezgotówkowej wymaga od kierowcy jedynie znalezienia warsztatu współpracującego z ubezpieczycielem. Następnie po wystawieniu rachunku za usługę warsztat ten rolnicza się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym” – opowiada specjalista z firmy Max-Auto Serwis z Gdańska.

Dlaczego warto wybrać bezgotówkową formę naprawy?

Kierowcy bardzo często boją się, że środki wypłacone przez ubezpieczyciela nie pokryją kosztów naprawy samochodu. Obawy takie są całkiem uzasadnione, gdyż odszkodowania nierzadko wystarczają na likwidację tylko części szkód.

Dlatego warto skorzystać z możliwości naprawy bezgotówkowej. Kwota, która znajduje się na rachunku od warsztatu samochodowego, jest pobierana bezpośrednio z OC sprawcy wypadku. Kierowca nie musi się w tym momencie martwić, że nie będzie mógł pokryć części kosztów naprawy.

Ponadto nie każdy dysponuje tak dużą gotówką, którą mógłby zapłacić mechanikowi samochodowemu. Na wypłatę środków z ubezpieczenia niekiedy trzeba czekać kilkanaście dni. Natomiast samochód musi być zreperowany jak najszybciej, zwłaszcza w sytuacji, kiedy kierowca korzysta z niego na co dzień i dojeżdża nim do pracy.

Jednak nie jest to jedyna korzyść związana z bezgotówkową naprawą samochodu. Kierowca, który się na nią zdecydował, może oczekiwać, że na czas naprawy zostanie mu bezpłatnie udostępniony samochód zastępczy. W ten sposób unika on kosztów związanych z zakupem biletów transportu publicznego lub wypożyczeniem samochodu na własną rękę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz