Artykuł sponsorowany

Zalety, metody produkcji i przeznaczenie dywanów wełnianych

Zalety, metody produkcji i przeznaczenie dywanów wełnianych

Sklepy z dywanami oferują szeroki wybór produktów. Najpopularniejsze i też najtańsze są te robione z włókien syntetycznych. Znajdziemy wśród nich wiele rodzajów – od tych z prostym runem po wełnopodobne typu frise. Jednak tym, co najlepiej sprawdza się jako materiał dywanowy, jest wełna. Jak produkowane są z niej dywany, dlaczego warto je wybierać i gdzie wykorzystywać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Produkt naturalny

Chociaż przemysł tworzyw sztucznych wkroczył już niemal we wszystkie dziedziny życia, to i tak nie jest w stanie zastąpić naturalnych materiałów. Wełna znajduje szerokie zastosowanie – wykorzystujemy ją do wyrobu ubrań, produktów takich jak koce, elementów wyposażenia wnętrz w postaci dywanów. Każdy chyba wie, jak ciepłe są czapki i szaliki zrobione na drutach. Wyroby wełniane mają liczne zalety, dają produkt wysokiej jakości. Ponadto surowiec en możemy uzyskać bez szkody dla środowiska i jest on praktycznie niemożliwy do wyczerpania.

Firma Wezyr ma w swojej ofercie wykładziny, dywany, chodniki dostępne zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym stanowiącym część galerii Witek Home. Dywany wełniane wyróżniają się na tyle innych produktów odpornością na ścieranie oraz wyrazistością kolorów. Sprężyste włókna cechuje wysoka wilgotność, która jest wchłaniana z powietrza lub oddawana, co pozwala stabilizować klimat w pomieszczeniu – tej właściwości nie mają dywany syntetyczne. Wełna doskonale izoluje ciepło oaz dźwięki. Inną zaletą wełnianych dywanów jest ich trudnopalność.

Stanowi jednak miejsce rozwoju drobnoustrojów, przez co nie jest dobrym rozwiązaniem w mieszkaniu alergików.

Produkcja i przeznaczenie dywanów

Za wełnę najwyższej jakości uchodzi wełna produkowana w Nowej Zelandii, jednak do wyrobu różnego rodzaju produktów wykorzystywana jest też ta z innych państw. O wartości materiału decyduje to, z jakiej części ciała owcy została obcięta, czy zwierzę było zdrowe i dobrze odżywione.

Pierwszym etapem jest dokładne sortowanie wełny, aby podzielić ją pod względem jakości. Następnie jest ona myta i czyszczona z kurzu, brudu oraz naturalnych tłuszczów. Oddzielne włoski splecione w zwartą nić tworzą przędzę. Z niej tkane są dywany. Wełna trudno się farbuje, dlatego często dostępne są w naturalnych kolorach. Producenci stosują też połączenie wełnianej przędzy z nićmi jedwabnymi, co pozwala uzyskać interesujące wzory.

Dywan z wełny sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, gdzie będzie stanowił piękną ozdobę aranżacji wnętrza. Sprawi, że każde wnętrze nabierze ciepłego, domowego charakteru. Ze względu na swoją higroskopijność stanowić będzie świetny element wyposażenia łazienki.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz