Materiał Partnera

Zalety mebli sosnowych

Zalety mebli sosnowych
Sosna to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia mebli. Wszystko dlatego, że drewno sosnowe ma wyjątkową wytrzymałość mechaniczną. Ponadto, cechuje się dużą sprężystością i jest łatwe w obróbce. Sprawdźcie, jakie są największe zalety mebli sosnowych.

Drewno sosnowe – charakterystyka

Sosna jest drzewem o wąskich i długich igłach. Porasta przede wszystkim tereny, które leżą w strefie klimatu umiarkowanego. W przeszłości, szczególnie w XX wieku, drzewa te były licznie sadzone, toteż dominują wśród wszystkich gatunków drzew porastających Polskę. Ich popularność wynikała z bardzo dobrych parametrów drewna, szybkiego wzrostu oraz niewielkich wymagań glebowych.

Jako, że drewno sosnowe jest wdzięcznym materiałem, o bardzo dobrych cechach, to często wykorzystuje się je w przemyśle meblarskim. Nie da się bowiem przejść obojętnie obok jego wytrzymałości, sprężystości i łatwości w obróbce.

Z drewna sosnowego tworzy się najczęściej łóżka, stoliki, półki, szafki, łóżeczka dziecięce, toaletki i skrzynie.

Zalety mebli sosnowych

Jak tłumaczą eksperci z firmy Meble Sosnowe Star, jednym z głównych powodów, dla których meble sosnowe są tak często wybierane przez klientów, jest ich bardzo korzystna cena oraz doskonała jakość. Zapewniają z resztą, że meble z drewna sosnowego wcale nie są gorsze od tych z buku, czy z innego gatunku drzewa.

Spośród pozostałych zalet mebli sosnowych warto wymienić również:

  • właściwości elektrostatyczne – meble wykonane z drewna sosnowego nie elektryzują się, a więc wokół nich nie unosi się kurz (są idealnym rozwiązaniem dla alergików),
  • higroskopijność – meble sosnowe potrafią wymieniać parę wodną między drewnem a otoczeniem, przez co, w efekcie, „oddają” nadmiar wilgoci lub uzupełniają jej niedobory (same regulują poziom wilgotności drewna),
  • uniwersalność – ich naturalny, surowy stan daje możliwość dostosowania ich wyglądu względem własnych upodobań (można pomalować je na dowolny, nawet całkowicie kryjący kolor); świetnie wyglądają także we własnym, naturalnym kolorze lub pomalowane bezbarwnym lakierem,
  • łatwość pielęgnacji.

Jak pielęgnować meble sosnowe?

Drewno sosnowe jest z jednej strony podatne na obróbkę, a z drugiej może wytrzymać wiele uszkodzeń mechanicznych. Aby meble z tego gatunku drewna jak najdłużej służyły domownikom, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Na szczęście zabiegi utrzymujące drewno sosnowe w dobrym stanie nie są przesadnie wymagające – wystarczy czyścić je odpowiednio dobranymi preparatami, a raz w miesiącu olejować olejem do drewna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz