Materiał Partnera

Zalety lekkich konstrukcji stalowych

Zalety lekkich konstrukcji stalowych

Technika budowlana znacznie zmieniła się w ciągu ostatnich lat. Ewoluowały nie tylko metody wznoszenia budynków i ich elementów, ale również wykorzystanie danych materiałów. Przykładem są lekkie konstrukcje stalowe, które, jak sama nazwa wskazuje, są udoskonalone w taki sposób, aby ich masa była jak najmniejsza. To właśnie dzięki temu tego typu gotowe bądź tworzone na placach budowy od podstaw struktury są szeroko wykorzystywane przy realizacji różnych inwestycji – np. wznoszeniu ogrodzeń czy balustrad.

Lekkie konstrukcje stalowe w budownictwie

Lekkie konstrukcje stalowe od wielu już lat wykorzystywane są w różnych gałęziach budownictwa. Są one wytwarzane jako prefabrykaty, czyli półprodukty gotowe do montowania, bądź jako elementy, które, podobnie jak cegła czy drewno, składa się w jedną całość od podstaw. Warto wiedzieć, że lekkie konstrukcje stalowe są wykorzystywane jako konstrukcje nośne, dachowe, elementy wykończeniowe (zewnętrzne i wewnętrzne), a także ogrodowe. Można je spotkać przy realizacji inwestycji dla podmiotów prywatnych, biznesowych, a także publicznych. Lekkie konstrukcje stalowe wykorzystuje się między innymi do budowy hal produkcyjnych, hal magazynowych, wiat (parkingowych, peronowych, sportowych, rolnych), większych szklarni, ogrodzeń, bram, balustrad ozdobnych schodowych i tarasowych – również z przeszkleniami, a nawet jako konstrukcje nośne domów jednorodzinnych.

Technologia wznoszenia dużych, średnich czy małych konstrukcji stalowych o obniżonej masie wiąże się jednak z koniecznością posiadania wysokich kompetencji technicznych przez firmy produkujące prefabrykaty czy dostarczające surowiec – ważne są odpowiednie testy produktów. Podobnie jest z podmiotami zajmującymi się montażem. Są to wykwalifikowane firmy z szeroko wyspecjalizowaną w nowoczesnej technice budowlanej kadrą oraz posiadające innowacyjne parki maszynowe. Przykładem prężenie rozwijającego się przedsiębiorstwa w branży jest firma Spaw-inox, która zajmuje się głównie wykonawstwem balustrad, bram, barierek i poręczy z lekkiej stali.

Najważniejsze zalety konstrukcji stalowych

Olbrzymią zaletą konstrukcji stalowych jest wykorzystanie ich jako prefabrykatów. To właśnie półprodukty zapewniają bardzo szybkie realizacje nawet tak dużych inwestycji jak hale magazynowe. Skrócenie czasu montażu, a także zmniejszenie zużycia surowca (produkcja lekkich konstrukcji stalowych to aż około 30% mniejsze zużycie) pozwala na generowanie oszczędności pieniężnych oraz czasowych w granicach 20-25%!

Niepodważalną zaletą lekkich konstrukcji stalowych jest również ich wytrzymałość oraz wysoka estetyka i plastyczność. To między innymi dlatego są one wykorzystywane przez najlepsze firmy do realizacji ogrodzeń posesji prywatnych i firmowych, bram automatycznych, balustrad z przeszkleniami, np. w centrach handlowych, balustrad tarasowych oraz balkonowych czy też barierek i poręczy. To właśnie tego typu produkty generują olbrzymie przychody firmom je oferującym, ponieważ są to dzisiaj najlepsze, najtrwalsze i najbardziej atrakcyjne wizualnie elementy wykończenia wnętrz budynków. Spotkać je można w zasadzie wszędzie: w szkołach, urzędach, galeriach handlowych, domach, na klatkach schodowych czy w biurowcach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz