Materiał Partnera

Zalety kształtowników zamkniętych i rur okrągłych

Zalety kształtowników zamkniętych i rur okrągłych

Kształtowniki zamknięte i rury okrągłe to jedne z najpopularniejszych obecnie rodzajów wyrobów hutniczych znajdujących wiele zastosowań w szeroko rozumianym przemyśle. Wykorzystuje się je głównie w budownictwie, gdzie stanowią one podstawę rozmaitych konstrukcji architektonicznych. Czym dokładnie charakteryzują się kształtowniki zamknięte oraz rury okrągłe i jakie są ich zalety?

Kształtowniki zamknięte

Kształtowniki zamknięte wykorzystuje się w konstrukcjach nośnych, ogrodzeniach i innych elementach obiektów budowlanych. Znajdują one również zastosowanie jako części maszyn i urządzeń, np. dźwigów. Są one dostępne w różnych kształtach i wymiarach, mogą mieć dowolne przekroje i różne długości oraz grubości ścianek. Przede wszystkim jednak profile zamknięte rozróżnia się ze względu na technologię produkcji, nadającą im konkretne właściwości i zalety. Wyróżniamy tu:

  • Profile zimnogięte – kształtowniki gięte na zimno charakteryzują się stosunkowo niewielką masą, posiadają również korzystniejsze kształty i są cenione ze względu na swoje walory estetyczne. Przy ich użyciu można uzyskiwać duże rozpiętości konstrukcji, które wykonuje się znacznie szybciej i przy mniejszym nakładzie prac oraz kosztów.
  • Profile gorącowalcowane – kształtowniki walcowane na gorąco są bardziej plastyczne i dzięki mniejszym promieniom zgięcia doskonale nadają się do spawania. Występują również w dużym przekroju dostępnych wymiarów oraz w różnych wariantach grubości ścianek. Ważną ich zaletą jest jednorodność struktury wewnętrznej.

W dzisiejszych czasach znaczenie kształtowników zamkniętych rośnie. - Mówi przedstawiciel spółki Lebal, której specjalnością są wyroby hutnicze oraz surowce wtórne. - To bowiem funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie wykorzystywane w konstrukcjach tak popularnych dzisiaj hal stalowych, np. produkcyjnych czy magazynowych i wszędzie tam, gdzie istotną rolę odgrywa nie tylko wytrzymałość, ale też atrakcyjność wizualna obiektów.

Rury okrągłe

Rury okrągłe to jedne z najbardziej uniwersalnych wyrobów hutniczych produkowanych w różnych wariantach. Na rynku dostępne są zarówno rury bez szwu, jak i ze szwem, tak walcowane na gorąco, jak i gięte na zimno. Do wyboru są przy tym różne wymiary tych wyrobów; rury okrągłe mogą mieć różne średnice, długości oraz grubości ścianek, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do potrzeb danego projektu i z powodzeniem wykorzystywać w różnorodnych konstrukcjach. Zaletą rur precyzyjnych jest wysoka estetyka wykonywanych z nich konstrukcji, a także ich duża rozpiętość. Mniejsza waga, aerodynamiczny kształty i duża wytrzymałość sprawiają, że rury okrągłe dobrze sprawdzają się w różnych warunkach, a ich transport i montaż nie nastręcza trudności. Do ich zalet należą również dobre właściwości statyczne. Wiele możliwości daje również strefa zamknięta rur, gdzie można umieścić różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, np. druty czy przewody. Biorąc pod uwagę tak liczne zalety kształtowników zamkniętych i rur okrągłych, nie dziwi ich rosnąca popularność w branży budowlanej i nie tylko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz