Artykuł sponsorowany

Zalety kształtek wieńcowych z keramzytu

Zalety kształtek wieńcowych z keramzytu
Na budowie potrzebne są takie rozwiązania, które szybko przyniosą efekty i wyeliminują pojawianie się kosztownych przestojów. Do tego typu rozwiązań należą gotowe kształtki wieńcowe, które zapewniają duże oszczędności od samego początku budowy. Jednym z rodzajów kształtek wieńcowych są te wykonane z keramzytu. Poznajcie ich zalety.

Czym są kształtki wieńcowe?

Kształtki wieńcowe pozwalają na wyeliminowanie drogich i czasochłonnych czynności, które wiążą się z procesem szalowania wieńca przy użyciu desek w czasie wykonania stropów płytkowych oraz gęstożebrowych. Dzięki zastosowaniu kształtek zapewnić można równomierny rozkład obciążeń jakie przekazywane są przez strop na mur. Jest to ważne szczególnie w przypadku murów wykonanych z pustaków ceramicznych i bloczków z betonu komórkowego.

-Elementy prefabrykowane, w tym kształtki wieńcowe, są przyszłością polskiego budownictwa. Na szeroką skalę stosowane są już w Europie Zachodniej, m.in. w Norwegii, gdzie ponad połowa budynków wielorodzinnych powstaje z półgotowych lub gotowych elementów. To w znacznym stopniu skraca czas budowy i bardzo ułatwia fachowcom wykonywanie wielu prac budowlanych. Co więcej, ich używanie eliminuje procesy deskowania – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę TERMAT.

W naszym kraju można zauważyć wzrost zaufania wobec prefabrykowanych elementów. Nic dziwnego, ponieważ możliwość zbudowania ścian lub stropów w kilka dni stanowi bardzo zachęcającą wizję.

Kształtki keramzytowe

Kształtki wieńcowe mogą być wykonywane z różnych materiałów, w tym z keramzytu. Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane, które otrzymuje się poprzez wypalanie łatwo pęczniejących glin w temperaturze 1200°C. Wypalania dokonuje się w piecach obrotowych.

Keramzyt jest materiałem obojętnym chemicznie, o niskiej gęstości. Ponadto, posiada wysoką izolacyjność cieplną i jest odporny na czynniki atmosferyczne oraz na owady, gryzonie i grzyby. Keramzyt nie zawiera związków palnych i cechuje go mrozoodporność, mała nasiąkliwość i szybkie oddawanie wilgoci. Ze względu na niską gęstość, z której wynika jego wysoka izolacyjność cieplna, keramzyt używany jest do produkcji obudów kominów, kotłowni, a nawet ścian przeciwpożarowych

Stosując wieńcowe kształtki keramzytowe zapewniamy danemu budynkowi izolację akustyczną ścian. Kształtki te są też bardzo trwałe i wyróżniają się dobrą przyczepnością do zapraw budowlanych. Jest to jeden z najlżejszych materiałów, a wyroby z niego tworzone uznawane są za najcieplejsze i najlżejsze spośród wszystkich materiałów konstrukcyjnych produkowanych w Polsce.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz