Materiał Partnera

Zalety kotłów na biopaliwo

Zalety kotłów na biopaliwo
W ciągu ostatnich lat wzrosło zapotrzebowanie na energię cieplną. Odpowiednio większa jest również ogólna świadomość wyczerpywania się zasobów paliw kopalnianych, z których do tej pory korzystało się najczęściej. Tym samym, coraz częściej wykorzystuje się kotły na biopaliwa. Przedstawiamy zalety tego typu kotłów.


Rodzaje biopaliw

Zwiększająca się świadomość ekologiczna i chęć wykorzystywania ekologicznych rozwiązań sprawiają temu, że Polacy coraz częściej do ogrzewania swoich domów wybierają kotły na biopaliwa. Nie bez znaczenia w tym przypadku są także niższe koszty tego rodzaju ogrzewania (w porównaniu np. do ekogroszku czy ogrzewania gazowego).

Istnieją trzy rodzaje biopaliw:

  • stałe – drewno, pestki owoców, słoma, ziarna zbóż, pellet i brykiety,
  • ciekłe (tzw. biobenzyny) – m.in. olej rzepakowy,
  • gazowe – gaz drzewny i biogaz.

Każdy rodzaj biopaliwa stosuje się do innego typu kotła. Różnią się one między sobą zarówno cenami, jak również sposobem funkcjonowania, instalacją oraz wielkością. Przeważnie kotły na biopaliwa wykorzystywane w gospodarstwach domowych spalają paliwa stałe, a do nich przeznaczone są niskotemperaturowe kotły wodne – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę COMERC.

Zalety kotłów na biopaliwa

Do największych korzyści wynikających z używania kotłów na biopaliwo zalicza się zdecydowanie ich ekologiczność – materiał opałowy używany w ich przypadku jest paliwem odnawialnym, który pozyskuje się z roślin, drzew i traw. Ponadto, spalanie biomasy nie wpływa na powiększanie się dziury ozonowej, gdyż do atmosfery uwalnia się dokładnie taka ilość dwutlenku węgla, jaką rośliny pobrały w procesie fotosyntezy.

Warto wiedzieć, że biomasa to materiał, którego nie trzeba ani transportować, ani importować, ponieważ wytwarza się ją na miejscu (jest zawsze dostępna i nie ma konieczności jej magazynowania). Co więcej, umożliwia ona wykorzystywanie odpadów powstałych w procesach wytwórczych z zastosowaniem drewna (np. branża meblarska), a także odpadów gospodarki leśnej i rolnej. Ma też ogromne znaczenie dla samego rolnictwa – wytwarzanie biomasy może przyczynić się do stworzenia nowego sektora gospodarki, a mianowicie uprawy roślin do celów energetycznych, w tym np. rzepaku i kukurydzy.

Czy warto zdecydować się na kocioł na biopaliwo?

Kotły na biopaliwa stanowią świetną, ekologiczną alternatywę dla kotłów na paliwa kopalne, olejowe i gazowe. Nowoczesne kotły na pellet gwarantują ekologiczne ogrzewanie domu, a samo paliwo jest znacznie wygodniejsze w użyciu od węgla.  Biopaliwa są też opcją bardziej ekonomiczną, niż tzw. odnawialne źródła energii, czyli techniki solarnej i wiatrowej oraz pomp ciepła. Warto więc zastanowić się nad wyborem tego sposobu ogrzewania domu. Bez wątpienia rozwiązanie to przyniesie wam wiele korzyści.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz