Artykuł sponsorowany

Zalety kotłów 5. klasy na pellet

Zalety kotłów 5. klasy na pellet

Jeszcze kilka lat temu dużą rzadkością na rynku były kotły spełniające wymagania 3. klasy według normy PN-EN 303-5:2012. Dzisiaj natomiast w sprzedaży dostępne są już kotły 5. klasy na pellet, które posiadają stosowny certyfikat akredytowanego laboratorium. Jakie są między nimi różnice, czym się charakteryzują i czy warto w nie zainwestować?

Spełniają restrykcyjne wymagania emisyjne

Na przestrzeni ostatnich kilku lat polscy producenci kotłów, jak np. firma Fokus z Pieruszyc, poczynili spore postępy w zakresie parametrów emisyjnych urządzeń. Klasa 5. kotła na pellet oznacza, że spełnia on bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące emisji i sprawności działania oraz spalania. W tym przypadku sprawność cieplna musi wynosić co najmniej 87%, z kolei emisja pyłu do atmosfery nie może przekraczać 40 mg/m3, a emisja tlenku węgla 500 mg/m3.

Kotły na pellet 5. klasy są warte uwagi przede wszystkim ze względów ekologicznych, nie mówiąc też o tym, że cechują się najwyższą wydajnością na rynku. Warto też wiedzieć, że w wielu krajach Unii Europejskiej (również w Polsce) istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup takiego kotła. Celem takiego działania jest ograniczenie ilości smogu, który podczas zimy jest naprawdę sporym problemem, szczególnie w większych miastach Polski.

Więcej za mniej

Kotły 5. klasy emisji spalin posiadają wbudowany palnik do spalania pelletu, są więc urządzeniami w 100% automatycznymi. Modele kotłów produkowanych przez firmę Fokus  posiadają  funkcję samodzielnego czyszczenia i wybierania popiołu. Standardem jest już w zasadzie samoczynny zapłon paliwa czy sterowanie kotłem przez Internet. Dzięki temu obsługa kotła ograniczona jest do niezbędnego minimum. Kotły 5. klasy są też mało awaryjne i przewyższają pod tym względem kotły starszego typu. Dzięki temu nie trzeba się martwić o awarię podajnika czy ślimaka.

Zużywają ponadto relatywnie niewielką ilość energii elektrycznej, ponieważ wyposażone są w mechanizm modulacji mocy od 30 do 100%; dzięki takiemu rozwiązaniu, połączonemu z panelem  pokojowym , kocioł w sposób automatyczny zwiększa lub zmniejsza swoją moc, w zależności od zapotrzebowania budynku,  zużycie opału  staje się mniejsze o 15-25 %, a  poniesione nakłady związane z zakupem takiego  wyposażenia wracają się w ciągu 1-2 sezonów grzewczych. Wiele zalet ma również sam pellet, który jest materiałem wydajnym, a przy tym pozwala na utrzymanie czystości w kotłowni. Wszystko to sprawia, że kotły 5. klasy zdecydowanie przewyższają swoich poprzedników, a dzięki ich wysokim parametrom i nowoczesnej technologii skorzystamy nie tylko my, ale też wszyscy dookoła nas.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz