Materiał Partnera

Zalety i znaczenie czipowania zwierząt

Zalety i znaczenie czipowania zwierząt
Czipowanie zwierząt to popularne znakowanie psów, kotów oraz innych zwierząt domowych. Dzięki niemu możliwe jest m.in. znalezienie psa w razie zagubienia lub kradzieży. W Polsce czipowanie jest dobrowolne, jednak wyjeżdżając poza granice naszego kraju, każdy zwierzak musi posiadać wszczepiony czip – to warunek otrzymania paszportu.

Zalety czipowania zwierząt

Warto podkreślić, że choć czipowanie zwierząt w Polsce jest dobrowolną czynnością, to jest to czynność, którą wykonuje wielu właścicieli psów, kotów i innych zwierzaków. Podstawową zaletą jaką daje wszczepienie czipa (ang. chip – miniaturowy, mikroprocesorowy układ elektroniczny) jest to, że dzięki niemu bardzo szybko można ustalić, kto jest właścicielem pupila, a także szybko poinformować go o jego znalezieniu. Czipowanie zwierząt daje psychiczny komfort dla właścicieli czworonogów (oraz np. ptaków, które też można czipować), że w razie zniknięcia, ich pupil zostanie szybko odnaleziony. To również dobry sposób na złodziei zwierząt, dla których ryzykownym posunięciem byłaby sprzedaż zaczipowanego zwierzęcia. Ogromną zaletą tej czynności jest również fakt, że wszczepienie czipa jest bezbolesne, szybkie i całkowicie bezpieczne – zwierzę nie ma poczucia dyskomfortu, czip nie wywołuje reakcji alergicznych ani nie jest dla niego szkodliwy. 

Jakie znaczenie ma czipowanie zwierząt?

Czipowanie zwierząt to bardzo przydatna czynność, która daje duże możliwości, a jest w 100% nieszkodliwa dla pupila. Wszczepienie pod skórę zwierzaka czipa ma ogromne znaczenie dla jego bezpieczeństwa, jak również komfortu psychicznego właściciela. W naszej przychodni bardzo często czipujemy koty i psy – odbywa się to w ciągu kilku sekund przy pomocy strzykawki, w której znajduje się czip. Implant wszczepiany jest zawsze po lewej stronie szyi zwierzęcia lub między jego łopatkami. Jest to znakowanie, które wykonuje się raz w życiu pupila – podkreśla specjalista z Przychodni Weterynaryjnej Janusz Borcowski i Tadeusz Popławski s.c. w Gdańsku.

Jak wygląda czip?

Czipowanie to zabieg, który wykonywany jest bardzo szybko i bezboleśnie. Wynikać to może z faktu, że czip, który umieszczany jest pod skóra zwierzaka jest wielkości ziarna ryżu, przez co faktycznie nie jest wyczuwalny, a także nie przeszkadza pupilowi w codziennym funkcjonowaniu. Usługa jest tania, a jej koszt jest niewspółmiernie niski w porównaniu z korzyściami płynącymi z czipowania. Warto pamiętać, że tego typu elektroniczne oznakowanie jest wymagane, by możliwe było podróżowanie z pupilem po krajach Unii Europejskiej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz