Artykuł sponsorowany

Zalety i zastosowanie malowania proszkowego

Zalety i zastosowanie malowania proszkowego

Malowanie proszkowe, czyli nowoczesna i efektywna technologia malowania metali, cieszy się dziś coraz większą popularnością. Jego efektem są bardzo trwałe i estetyczne powłoki, mogące mieć również charakter dekoracyjny. Wykorzystywane farby proszkowe wyróżniają się bardzo pożądanymi właściwościami. Jakie są jeszcze zalety malowania proszkowego i gdzie najczęściej znajduje ono zastosowanie?  

Czym jest malowanie proszkowe?

Proces malowania proszkowego odbywa się w odpowiednio wyposażonej kabinie lakierniczej. Farba w postaci proszku nanoszona jest na powierzchnię przy wykorzystaniu natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego, a nastąpienie utwardzana np. przez promieniowanie UV lub wysoką temperaturę. Poddany malowaniu przedmiot zyskuje nie tylko pożądany kolor, ale też solidną powłokę, odporną na korozję. Ten rodzaj malowania nie wymaga stosowania żadnych farb podkładowych. Dzięki malowaniu proszkowemu uzyskujemy gładką powłokę, bez zacieków, pęcherzyków czy grudek, o doskonałych właściwościach mechanicznych oraz dużej odporności na rdzę i zmienne warunki atmosferyczne. 

Grubość powłoki wynosi zwykle od 60 do 120 mikronów. Jak podkreśla nasz ekspert z firmy Pulvermet, malowanie proszkowe jest doskonałą alternatywą dla stosowanych dawniej metod malowania przedmiotów metalowych, w tym malowania na mokro.  

 Farby proszkowe – krok w stronę ekologii

Farby proszkowe, wykorzystywane w tej usłudze, są bezpieczne dla ludzi i środowiska, a bogaty wybór kolorów zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Nie mają tu zastosowania szkodliwe rozpuszczalniki, co więcej: jedna warstwa farby proszkowej odpowiada grubością trzem warstwom farby rozpuszczalnikowej. W zależności od potrzeb, do malowania używane są różne rodzaje farb proszkowych, w tym farby epoksydowe, epoksydowo-poliestrowe, strukturalne, antybombel oraz niskotemperaturowe. 

 Zastosowanie malowania proszkowego

Ze względu na dużą wszechstronność tej usługi, trudno wyliczyć wszystkie przedmioty, które mogą być poddawane malowaniu proszkowemu. Na pewno mogą to być okna, bramy, schody, balustrady czy regały sklepowe, laboratoryjne i magazynowe. Lista ta obejmuje również profile i blachy, rynny, grzejniki oraz meble ogrodowe i karoserię samochodową. Malować proszkowo można też artykuły sportowe i rehabilitacyjne, jak również obudowy urządzeń elektronicznych. Z możliwości, jakie stwarza ta nowoczesna technologia chętnie korzysta ogrodnictwo, branża motoryzacyjna czy firmy produkujące maszyny rolnicze i sprzęt gospodarstwa domowego. Wysoka estetyka, trwałość i solidność uzyskanych powłok przekonuje do coraz szerszego wykorzystywania malowania proszkowego w różnych dziedzinach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz