Artykuł sponsorowany

Zalety i zastosowanie betonowych płyt ażurowych

Zalety i zastosowanie betonowych płyt ażurowych

Płyty ażurowe to charakterystyczne elementy z betonu, które znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale również w aranżacji terenów publicznych i ogrodów. Mają one wiele zalet, od ozdobnego wyglądu po doskonałą przepuszczalność wody. Dostępne w wielu wzorach, pozwalają też na tworzenie ciekawych dekoracji oraz zwiększają funkcjonalność podjazdów i parkowych alejek.

Płyta ażurowa – materiał, który ma wiele zalet

Płyty ażurowe są najczęściej elementami wykonywanymi z betonu, chociaż w asortymencie sklepów budowlanych można też spotkać takie produkty z tworzywa. Beton jest jednak znacznie trwalszy i doskonale znosi warunki środowiskowe, dlatego wykładane nim podłoże przetrwa wiele lat. Producenci oferują też płyty z betonu kolorowanego, które pozwalają tworzyć atrakcyjne kompozycje lub dostosowywać barwę podłoża do ogólnej aranżacji terenu. W większości ofert spotyka się płyty ażurowe o podobnym wzorze, który przypomina szereg regularnych czworokątów łączących się narożnikami. Wnętrza pozostają puste, dzięki czemu całość tworzy charakterystyczną ażurową kratkę.

Płyty ażurowe, które produkuje Zakład Betoniarski Anbo oraz wielu innych wytwórców, mają wiele zalet.

  • „Dziurawa” konstrukcja zapewnia kontakt z glebą, dzięki czemu możliwe jest wysiewanie w niej trawy lub innych roślin płożących.
  • Doskonała przepuszczalność wody eliminuje zbieranie się kałuż po deszczu oraz podczas roztopów, dlatego płyty ażurowe sprawdzają się na parkingach i podjazdach.
  • Dostęp wody do gruntu pozwala na zachowanie naturalnej gospodarki wodnej gleby, co ma znaczenie w dobrze utrzymanych ogrodach i parkach.
  • Urozmaicenie kolorów i wzorów płyt pozwala na tworzenie atrakcyjnych, wielokolorowych aranżacji oraz łączenie z innymi elementami betonowej architektury ogrodowej.
  • Ażurowe wnętrza elementów mogą być wypełniane innymi materiałami, jak keramzyt czy żwir o kontrastowej kolorystyce.

Płyty można łączyć z innymi materiałami, jak np. kostka brukowa. Dzięki takiemu zestawieniu osiąga się ciekawe efekty wizualne, a jednocześnie ułatwia poruszanie np. osobom w butach na obcasach czy o ograniczonej sprawności ruchowej. W takich konstrukcjach płyta stanowi jedynie dekoracyjne dopełnienie chodnika.

Jak można wykorzystać płyty ażurowe?

Zastosowanie płyt ażurowych jest bardzo szerokie, od utwardzania nawierzchni po tworzenie kompozycji o charakterze dekoracyjnym. Płytami można wykładać alejki ogrodowe, ścieżki w parkach i na skwerach, a także bezpośrednie otoczenie drzew w miejscach publicznych. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ z jednej strony płyta zapewnia komfort ludziom, a z drugiej sprzyja roślinom, umożliwiając im dostęp wody i powietrza. Betonowe elementy są bardzo popularne w parkach i na terenach rekreacyjnych, gdzie konieczne jest utwardzenie podłoża np. na potrzeby parkingu lub ławek, a z drugiej strony – minimalna ingerencja w naturalne środowisko.

Płyty ażurowe doskonale sprawdzają się też w roli umocnienia skarp i pochyłych trawników. Zapobiegają osuwaniu się ziemi, a także utrzymują na miejscu rośliny ozdobne i trawę. Często są również wybierane do utwardzania ścieżek rowerowych. Charakterystyczne konstrukcje stosowane są też w budownictwie, gdzie wykorzystuje się je do wykładania tarasów i patio. W takich miejscach zapewniają suche podłoże podczas deszczu, ale też są efektowną dekoracją. Układane wokół budynków, chronią ściany i fundamenty przed podmakaniem nagromadzoną wodą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz