Materiał Partnera

Zalety i wady gontu bitumicznego.

Zalety i wady gontu bitumicznego.

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Chroni mieszkańców przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i hałasem. Zapewnia też ciepło i bezpieczeństwo. Do krycia dachów używa się różnego typu dachówek. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest gont bitumiczny. Tworzy się go z kawałków papy bitumicznej, jego rdzeń natomiast wykonany jest z włókna szklanego. Dlaczego jest tak chętnie wybierany przez inwestorów?

Nie obciąża konstrukcji dachu

Gont bitumiczny charakteryzuje się lekkością. Nie obciąża konstrukcji dachu, który zazwyczaj przystosowany jest do utrzymywanie dużo większych ciężarów. Gont bitumiczny dobrze sprawdza się zarówno na nowych, jak i na starych dachach. Jeden metr kwadratowy gontu waży w granicach 8-10 kilogramów. Nawet ograniczona nośność więźby dachowej nie jest przeszkodą do jego montażu. Gont bitumiczny to doskonały wybór, jeśli mamy na uwadze remont dachu. Można go również stosować na stare poszycie np. na papę. Dzięki takiemu zabiegowi dach odzyska estetyczny wygląd.

Trwałość na lata

Jak informuje specjalista z firmy dekarskiej Daw-Bud- prawidłowo zamontowany gont bitumiczny cechuje się bardzo dobrą szczelnością. Dodatkowo nie wymaga konserwacji. Pasy gontu idealnie dopasowują się do każdej nierówności powierzchni. Wykazują także dużą odporność na odkształcenia. Gont bitumiczny posiada też zdolność samoklejenia, co gwarantuje trwałość pokrycia dachowego. Ponadto naderwane przez wiatr fragmenty poszycia, można bardzo łatwo naprawić poprzez ich doklejenie. W przypadku tradycyjnych dachówek, konieczna jest wymiana uszkodzonych elementów.

Atrakcyjna cena

Ceny dachówek- zależnie od ich rodzaju- są bardzo zróżnicowane. Jednak nawet najzwyklejsza blachodachówka jest droższa niż gont bitumiczny. W przełożeniu na powierzchnię dachu, która wymaga pokrycia – zastosowanie gontu wiąże się ze sporymi oszczędnościami. Do najtańszych wersji gontu bitumicznego, należą te jednobarwne. Za materiał cieniowany lub imitujący inne pokrycie dachowe, należy zapłacić odpowiednio więcej. Sam montaż gontu bitumicznego nie należy do najdroższych. Robocizna jest dużo mniej skomplikowana i czasochłonna niż w przypadku instalacji innego pokrycia dachowego.

Estetyczne wykończenie dachu

Zdarza się, ze w ramach tego samego opakowania, gont bitumiczny nieco różni się odcieniem. Może być to problem dla perfekcjonistów, którzy do ogólnego wyglądu budynku, przywiązują dużą uwagę. Materiał ten posiada też niejednorodną fakturę, która podatna jest na porastanie mchem. Raz na jakiś czas konieczne jest zastosowanie preparatów, które pomogą zwalczyć porosty. Dla niewymagającego inwestora, estetyka gontu bitumicznego jest zazwyczaj wystarczająca.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz