Materiał Partnera

Zalety fasad wentylowanych wykonanych z metalu i z kompozytu

Zalety fasad wentylowanych wykonanych z metalu i z kompozytu

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w budownictwie są fasady wentylowane. Ich cechą jest szczelina powietrzna między okładziną elewacyjną a izolacją termiczną. Wykorzystuje się je w budownictwie nowych obiektów oraz przy renowacji starych budynków. Sprawdzają się wtedy, gdy formę architektoniczną należy dopasować do istniejącej zabudowy. Przyjrzyjmy się zaletom płynącym z wykorzystania elementów metalowych i płyt kompozytowych.

Elementy i materiały

Zaleta fasad wentylowanych jest przede wszystkim to, że mogą być one zastosowane w budynkach murowanych, o konstrukcji żelbetonowej i szkieletowej. Cały zestaw tworzący fasadę musi mieć dokumenty pozwalające na jego wykorzystanie w budownictwie.

Na fasady wentylowane składają się: materiał izolacyjny, okładzina zewnętrzna, elementy mocujące ruszt to ścian i okładzinę do rusztu, a także pustka powietrzna. Jako materiał izolacyjny wykorzystywana jest najczęściej wełna mineralna.

Okładzina zewnętrzna może być wykonana z wielu materiałów. Zaliczamy do nich płyty włókno-cementowe, laminaty HPL, elementy drewniane, elementy ceramiczne, panele metalowe, aluminiowe i szklane, kasetony stalowe, blachy tytanowo-cynkowe i miedziane, płyty kamienne, beton architektoniczny oraz inne. Jedną z niewielu firm w Polsce oferujących fasady wentylowane z metali jest Metal System.

Szczelina wentylacyjna między izolacją a okładziną zewnętrzną powinna mieć szerokość około 20 mm, ale czasem konieczne jest pozostawienie szczeliny o szerokości 50 mm. System fasad wentylowanych pozwala ścianie oddychać na całej powierzchni, co sprawia, że łatwiejsze jest odprowadzanie pary wodnej.

Fasady metalowe

W konstrukcji elewacji wentylowanych wykorzystywane są elementy z blach aluminiowych. Wykonane ze specjalnych stopów, uszlachetnione lakierowaniem proszkowym lub anodowaniem cechują się lekkością i wytrzymałością. Kasetony aluminiowe mogą być mocowane na systemowym stelażu w sposób widoczny lub niewidoczny.

Dzięki obróbce walcowania kasetony te świetnie sprawdzają się również jako obudowa słupów okrągłych. Dzięki swojej plastyczności  aluminium może przybierać różne kształty, co pozwoli na stworzenie niezwykłej fasady.

Elewacja wentylowana może być stworzona z wykorzystaniem płyt kompozytowych na bazie aluminium. W tym celu wykorzystać możemy na przykład Alucobond lub Reynobond.

Fasady wentylowane z metali wykonywane są również blachy tytanowo-cynkowej. W tym przypadku możliwa jest konstrukcja elewacji na rąbek kątowy oraz kasetony w różnych wersjach systemowych. Ponadto materiał ten znajduje zastosowanie w obróbce attyk, okien i narożników.

Opracowanie:
Kostrzyn nad Odrą, Prosta 11 lok. 13
tel. 95 728 32 70
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz