Artykuł sponsorowany

Zalety ekogroszku

Zalety ekogroszku

Ogrzewanie w domu jest niezbędne, gdy nadchodzą zimowe i chłodne dni. Wielu z nas zastanawia się, jaki surowiec wybrać jako źródło ciepła. Jednym z coraz bardziej popularnych surowców jest ekogroszek, ponieważ podczas jego spalania powstaje dużo mniej zanieczyszczeń. Warto zatem zastanowić się nad jego wyborem. Czym on właściwie jest i jakie ma zalety? O tym opowiemy poniżej.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to nic innego jak paliwo stałe. Kiedyś surowiec ten był uważany za odpad, ponieważ jest on uzyskiwany z węgla kamiennego oraz brunatnego. Jak mówią specjaliści z firmy Haldex: „Ekogroszek posiada niską zawartość siarki oraz innych szkodliwych substancji. Dzięki czemu jest dużo bardziej przyjazdy środowisku niż tradycyjny węgiel brunatny i kamienny". Aby móc efektywnie korzystać z ekogroszku, należy zaopatrzyć się w odpowiedni piec. Jego koszt będzie zależeć głównie od mocy oraz stopnia automatyzacji pieca. Dostępne są piece, których sterowanie odbywa się w pełni automatycznie.

Główne zalety ekogroszku

Niewątpliwie największą zaletą ekogroszku jest to, że jest bardziej ekologiczny od innych węgli. Co więcej, ekogroszek jest bardzo wydajny i zapewnia ciepło przez długi czas. Warto też wiedzieć, że ten rodzaj paliwa dostępny jest w stosunkowo niskiej cenie, przy jednocześnie dobrej jakości. Wykorzystując ekogroszek jako surowiec do palenia, produkujemy mniej zanieczyszczeń, takich jak siarka, czy spieki. Dodatkowo ilość popiołu również jest znacznie mniejsza, a jego częstotliwość opróżniania wyniesie jeden raz na tydzień. Palenie ekogroszkiem nie wymaga od nas dużego nakładu pracy. Musimy jedynie pamiętać o uzupełnieniu zbiornika paliwem. Co jest również istotne, możemy łatwo ustawić odpowiednie parametry kotła, które przyczynią się do optymalizacji spalania oraz do redukcji kosztów związanych z produkcją energii cieplnej.

Co jeszcze warto wiedzieć o ekogroszku?

Najważniejsze cechy ekogroszku, które wpływają na jego popularność to przede wszystkim:

-kaloryczność wynosząca  ≥24 MJ/kg,

-niska zawartość siarki  ≤1%,

-spiekalność na poziomie  RI < 10.

Warto również wiedzieć, że paląc ekogroszkiem emisja CO2 jest mniejsza nawet o 25%, a emisja CO nawet o 97% niż w przypadku tradycyjnego węgla. Co więcej, produkowana ilość pyłów również jest znacznie mniejsza. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup ekogroszku dokładnie sprawdźmy jego jakość, tak aby nie zakupić niskokalorycznej partii.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz