Artykuł sponsorowany

Zalety drewnianej stolarki okiennej

Zalety drewnianej stolarki okiennej

Drewno to jeden z najchętniej stosowanych materiałów przy budowie i wystroju wnętrz – w blokach mieszkalnych, domach czy budynkach. Posiada wiele zalet, dzięki którym zyskujemy niepowtarzalny i ciepły wystrój, a także praktyczne i wygodne rozwiązania. Jednym z elementów, w których stosowane jest drewno, jest także stolarka okienna. Jakie są jej zalety?

Drewno wraca do łask

W dzisiejszych czasach obserwujemy modę na powrót do naturalnych materiałów oraz przywiązanie do ekologii. Drewno można zastosować w różnych wnętrzach i elementach. Coraz więcej osób projektując dom lub mieszkanie, bierze pod uwagę drewniane parkiety, deski czy stropy. Z drewna z powodzeniem wykonywana jest również stolarka okienna. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy uzyskać piękne, drewniane okna, które nadadzą wyjątkowego charakteru naszemu wnętrzu. Decydując się na zastosowanie w domu czy mieszkaniu drewnianych elementów, powinniśmy przede wszystkim zadbać o spójność i wybrać jeden gatunek drzewa. Jeśli w mieszkaniu planujemy mieć nie tylko okna z drewna, należy zwrócić uwagę na tonację i usłojenie materiałów, które mogą się znacznie różnić, a przez to zaburzyć kompozycję i ład estetyczny. Rodzaj konkretnego drewna powinien być dopasowany do charakteru wnętrza i warunków eksploatacyjnych, ponieważ każde drzewo posiada inne właściwości. W stolarce okiennej najpopularniejsze są: dąb, sosna, modrzew czy świerk meranti. Każde z nich posiada swoje zalety.

Właściwości stolarki okiennej z najpopularniejszego drewna

Szlachetny dąb jest materiałem niesamowicie trwałym i odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki wysokiej gęstości, wynoszącej 700 kg na metr sześcienny, dąb jako materiał w stolarce okiennej zapewnia doskonałą izolację akustyczną. Sosna z kolei jest drzewem odpornym na wilgoć. Jest to jedno z najbardziej popularnych drzew –  wytrzymałe i sprężyste, umożliwia otrzymanie pięknych okien w dobrej cenie. Meranti to z kolei egzotyczne drzewo, wyróżniające się piękną, wiśniową barwą. Pochodzi z Azji i ma podobne właściwości do sosny. Decydując się jednak na stolarkę okienną z meranti, warto zwrócić uwagę na gęstość, która powinna być na poziomie przynajmniej 450 kg na metr sześcienny. Okna z modrzewiu są stosunkowo drogie, ale wykazują wysoką odporność na warunki atmosferyczne. Okna świerkowe to rozwiązanie najtańsze, jednak nie są one zbyt trwałe i mało odporne na działanie wilgoci. Jeśli nie wiesz, jakie okna będą najlepsze w Twoim przypadku, warto zapytać o wskazówki specjalistów od okien drewnianych, chociażby takich jak firma Muszyńscy.

Dlaczego warto wybrać drewnianą stolarkę okienną?

Pod uwagę weźmy kwestie estetyczne i praktyczne. Pierwsza kwestia to oczywiście wygląd stolarki okiennej – drewniane okna bardzo dobrze się prezentują i nadają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i charakteru. Jeśli chodzi o pozostałe zalety drewnianej stolarki okiennej, warto wymienić przede wszystkim niską podatność na działanie promieni słonecznych – okna w żadne sposób się nie odbarwiają i nic złego się z nimi nie dzieje. Z drewna możemy wyprodukować okna o wiele większe, niż z PCV, a to dzięki wysokiej sztywności profili. Jest to szczególnie istotna zaleta dla osób, które mają niestandardowe wymiary okien lub okna o dużej powierzchni. Drewniane okna są również o wiele łatwiejsze w czyszczeniu niż okna wykonane z PCV, mniej się też brudzą. Jeżeli do okien zastosowano wysokiej jakości drewno i zostało ono odpowiednio zaimpregnowane, w przypadku pożarów takie okna o wiele dłużej opierają się płomieniom, niż okna plastikowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz