Artykuł sponsorowany

Zalety domowej instalacji elektrycznej opartej na fotowoltaice

Zalety domowej instalacji elektrycznej opartej na fotowoltaice

Instalacje fotowoltaiczne należą do grupy instalacji elektrycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Pozwalają wykorzystać energię słoneczną do zasilania budynków mieszkalnych i użytkowych w prąd. Sposobem na wysokie rachunki za prąd jest inwestycja w fotowoltaikę. Zobaczmy, co można zyskać i na co warto zwrócić uwagę przy budowie instalacji fotowoltaicznej?

Zalety instalacji fotowoltaicznych

W dzisiejszych czasach ciężko jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez energii elektrycznej. Ceny prądu, podobnie jak nasze zapotrzebowanie na prąd z roku na rok rosną. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do produkcji energii jest nieuniknione. Montaż paneli słonecznych jest praktycznie jedynym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd. Energię pozyskaną z instalacji fotowoltaicznej można wykorzystać na dowolny cel tak jak prąd z elektrowni. Ważną zaletą paneli słonecznych jest wytwarzanie prądu w sposób całkowicie ekologiczny. Wykorzystują one do tego celu jedynie energię słońca i procesy fizyczne zachodzące w ogniwach fotowoltaicznych. Dzięki konwersji fotowoltaicznej powstaje z pobranej energii słonecznej prąd stały. Ten jest następnie zmieniany w prąd zmienny – czyli taki jaki mamy na co dzień w gniazdach. Za zmianę prądu stałego w zmienny odpowiada falownik (inwerter). Instalacje fotowoltaiczne są tak samo wydajne, jak standardowe elektrownie. Dodatkowo w przeciwieństwie do nich pozwalają „sprzedać” nadwyżkę prądu do zakładu energetycznego (net metering).

Instalacje fotowoltaiczne nie tylko na dachu budynków

Zaletą rozwiązań fotowoltaicznych jest możliwość dowolnego niemalże miejsca montażu. Oczywiście zależy ona od uwarunkowań terenu, zacienienia, ale nie musi to być wyłącznie dach budynków. Panele fotowoltaiczne można instalować na gruncie, jak również przy fasadzie budynku. Zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich modułowość. W każdej chwili, gdy potrzeby energetyczne użytkowników wzrosną, można dokupić kolejne moduły. Zwiększenie ilości paneli nie wymaga zatem skomplikowanych prac modernizacyjnych.

O czym trzeba pamiętać decydując się na panele fotowoltaiczne

Inwestycja w rozwiązania fotowoltaiczne pozwala na posiadanie własnej przydomowej mini elektrowni. Dzięki niej zyskujemy niezależność wobec zewnętrznych dostawców prądu, co jest również zaletą, której nie możemy pomijać. Ważne jest jednak, aby montaż instalacji fotowoltaicznej zlecić fachowcom. Firmy instalacyjne pomogą przejść cały proces instalacyjny od projektu poprzez montaż po okresowe przeglądy techniczne. Montaż systemów fotowoltaiki przez przypadkowe osoby jest ryzykowny. Brak doświadczenia i stosownej wiedzy merytorycznej może prowadzić do spadku efektywności instalacji, a nawet jej uszkodzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz