Artykuł sponsorowany

Zalety domów prefabrykowanych

Zalety domów prefabrykowanych

Kiedy mowa o budowie domu, zazwyczaj myślimy o wieloetapowym, trwającym nawet całe lata procesie mozolnego stawianiu budynku cegła po cegle i wykańczania go. Czy faktycznie musi to trwać tak długo? Współczesna technologia dostarcza nam alternatywnych rozwiązań, dzięki którym możemy zamieszkać w wymarzonym domu już w kilka miesięcy od rozpoczęcia prac. Rozwiązaniem takim są domy prefabrykowane.

Czym jest dom prefabrykowany?

Domy prefabrykowane to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w Europie, również w Polsce. Na czym ono polega?

- Elementy konstrukcyjne domu, czyli między innymi ściany, podłogi, stropy, dach wykonywane są w fabryce – mówi przedstawiciel firmy LiaporDopiero po zakończeniu etapu produkcji elementy te przewożone są na plac budowy, gdzie następuje złożenie ich do pełnej konstrukcji domu.

Popularność tego typu konstrukcji wynika z ich licznych zalet. Oto kilka najważniejszych.

Skrócenie czasu budowy

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że zbudowanie domu trwa średnio około dwóch lat. Dlaczego tak długo? Głównym ograniczeniem jest pogoda. Poszczególne etapy budowy mogą być realizowane wyłącznie w okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatury są najwyższe, wilgotność najniższa, a opady stosunkowo rzadkie. Drugim czynnikiem są kwestie organizacyjne. Rzadko kiedy udaje się tak zgrać prace różnych wykonawców, żeby budowa posuwała się systematycznie do przodu. Stąd często pojawiają się przestoje. Problem ten nie występuje w przypadku domów prefabrykowanych. Wszystkie prace przeprowadzane są w zamkniętych fabrykach, dlatego pogoda nie ma żadnego wpływu na ich postęp. Ponadto za całość prac odpowiada jeden wykonawca, stąd nie ma problemów organizacyjnych. Dzięki temu nasz dom może zostać wykonany w okresie krótszym, niż pół roku. Połączenie prefabrykowanych elementów zajmuje z kolei zazwyczaj kilka dni.

Formalności

Osoby decydujące się na budowę domu mogą przekonać się, że przeszkodzą często jest nie tylko pogoda czy brak organizacji, ale również biurokracja. Jeśli budujemy dom metodami tradycyjnymi, musimy załatwić liczne formalności, między innymi uzyskać pozwolenie na budowę czy uzbroić działkę – wszystko to zanim zabierzemy się za właściwą budowę. Wybierając dom zbudowany metodą prefabrykacji nie jesteśmy tak ściśle ograniczeni wymogami formalnymi – prace nad wykonaniem konstrukcji budynku możemy zlecić przed dopełnieniem formalności i zająć się nimi w międzyczasie.

Dom jak prawdziwy

Wielu sceptyków uważa, że domy prefabrykowane nie są tak trwałe jak zwykłe murowane budynki. Nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Wszystkie elementy konstrukcji muszą przejść bardzo rygorystyczną kontrolę jakości, ponadto na dom uzyskujemy wieloletnią gwarancję. Dom prefabrykowany odznacza się porównywalnymi parametrami (np. w kwestii izolacji cieplnej), a ponadto można go łatwo przebudować.

Czysty plac budowy

Ponieważ większość prac budowlanych odbywa się w fabryce, a na placu budowy dokonuje się tylko złożenie prefabrykatów, na naszej działce nie pozostaje zbyt wiele odpadów budowlanych. To pozwala zredukować dodatkowe koszty budowy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz