Materiał Partnera

Zalety automatyki bramowej

Zalety automatyki bramowej

Automatyzacja obejmuje dziś w zasadzie wszystkie dziedziny życia. Systemowe rozwiązania obecne są na każdym kroku, a jednym z przykładów są automatycznie otwierane i zamykane bramy. Choć pojawiły się one na polskim rynku już kilkanaście lat temu, dopiero niedawno stały się standardem w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym i usługowym. Co warto wiedzieć o automatyce bramowej i jakie są jej największe zalety?

Z czego składają się automatyczne systemy bramowe?

Instalacje automatyki do standardowych bram przesuwnych są złożone z silnika, przekładni ślimakowej oraz modułu sterującego. Wdrażane we współczesnych systemach przekładnie ślimakowe są urządzeniami samoblokującymi, a więc nie ma możliwości, by bez odblokowania silnika ręcznie przesunąć bramę.

Wygoda użytkowania napędów

Większość użytkowników wybiera automatyczny system bram ze względu na komfort, jaki dają. Napędem steruje się za pomocą specjalnego pilota, którego zasięg wynosi od kilku do kilkunastu metrów. To bardzo wygodne rozwiązanie.  Będąc w samochodzie, możesz zdalnie otworzyć bramę i bez zbędnego postoju wjechać na teren prywatny. Ta opcja przydaje się również w okresach opadów deszczu lub śniegu, gdy mieszkańcom szczególnie zależy na jak najszybszym dotarciu do domu. Ważne są także kwestie bezpieczeństwa, ponieważ wnętrze samochodu możesz opuścić, gdy jesteś już w swoim garażu. 

Automatyczna brama a poczucie bezpieczeństwa

Skoro już wywołaliśmy kwestie bezpieczeństwa, warto rozwinąć ten wątek. Prawidłowo skonfigurowana brama stanowi istotną zaporę dla potencjalnego intruza. Ponieważ sygnał otwarcia i zamknięcia bramy jest ściśle zaprogramowany, nie ma możliwości otworzenia bramy przy użyciu innego pilota. Dobrej jakości bramy, które można nabyć na przykład w firmie Tomex, uniemożliwiają przypadkowe niedomknięcie skrzydła i zostawienie go otwartego na oścież. Oznacza to, że otwarcie z zewnątrz bramy wyposażonej w napęd jest znacznie trudniejsze niż siłowe przedostanie się na posesję, której nie zabezpieczono w ten sposób.

Funkcjonalność automatycznych bram

Nowoczesne systemy bram automatycznych mają coraz więcej ciekawych funkcji, atrakcyjnych zwłaszcza dla osób, które lubią mieć poczucie kontroli. Niektóre dostępne na rynku modele bram są na przykład kompatybilne z dedykowaną aplikacją na smartfona. Na urządzeniu przenośnym użytkownik ma możliwość śledzenia procesu zamykania się bramy. Jedną z opcji może być również automatyczne zamknięcie bramy po ustalonym czasie.

Większość dostępnych na rynku bram garażowych od renomowanych producentów (takich jak Hörmann), bazuje na fotokomórkach, które wyczuwają przeszkody. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zamykająca się brama uderzy w bawiące się dzieci lub w zwierzęta.

Dodatkowe udogodnienia mogą obejmować również funkcję furtki – ta opcja pozwala na częściowe otwarcie bramy na wcześniej ustaloną szerokość, która umożliwia swobodne przejście. Istnieje też możliwość zsynchronizowania automatycznych bram z systemem bezpieczeństwa lub zarządzania budynkiem działającym w domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz