Materiał Partnera

Zakuwanie węży hydraulicznych maszyn rolnicznych

Zakuwanie węży hydraulicznych maszyn rolnicznych

Przewody hydrauliczne znajdują swoje zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle maszynowych, a także w motoryzacji. Stanowią one ważne części podzespołów traktorów, naczep czy innych specjalistycznych urządzeń rolnych. W przypadku ich uszkodzenia nie muszą być one kupowane od oryginalnego producenta. Wystarczy wyposażyć się w dobrej jakości wąż, który przejdzie proces zakuwania w specjalistycznym warsztacie. Z takiej opcji korzysta wielu rolników.

Zastosowanie węży hydraulicznych

Węże hydrauliczna mają bardzo szerokie zastosowanie. Spotkać je można wszędzie tam, gdzie występują podzespoły hydrauliki siłowej. Są one ważne dla wózków widłowych, maszyn budowlanych, maszyn produkcyjnych, dla przewodów klimatyzacyjnych, dla podnośników koszowych i teleskopowych oraz oczywiście dla maszyn i sprzętu rolniczego.

Węże hydrauliczne z okuciem są także istotnym elementem układów hamulcowych. W tej dziedzinie proces zakuwania gwarantują jednak tylko najlepsze warsztaty wyposażone w nowoczesny sprzęt. Przewody hamulcowe muszą spełniać bowiem bardzo restrykcyjne normy techniczne. Nimi przy swojej pracy kieruje się m.in. zakład HYDRO-MECH, który słynie także z usług wulkanizacyjnych dla pojazdów ciężarowych oraz rolniczych.

Czym jest zakuwanie węży hydraulicznych?

Zakuwanie węży polega na ich okuwaniu, czyli na trwałym połączeniu przewodu z metalową końcówką. Może ona być przy tym gwintowana, a jest potrzebna do silnego i szczelnego połączenia węża ze źródłem wysokiego ciśnienia. Połączenie to jest zapewniane dzięki specjalnej tulejce zaciskowej, którą określa się także oprawką przewodu. Wyróżnić można zatem trzy najważniejsze elementy zakutego węża hydraulicznego. Są nimi:

  • wąż hydrauliczny,
  • tuleja zaciskowa,
  • końcówka przewodu oraz wielokrotnie system uszczelniający.

Jeśli chodzi o proces zakuwania, polega on na wyborze odpowiedniej długości i średnicy otworu węża. Musi mieć on również wyznaczone parametry wytrzymałości ciśnieniowej oraz elastyczności. Taki przewód jest docinany, a na jego końcu umieszcza się tuleję zaciskową. Do wnętrza wkłada się końcówkę, która również musi spełniać wiele własności odpornościowych oraz mechanicznych i fizycznych. Dopiero wtedy całość umieszczana jest w zakuwarce. Dobierana jest średnica zakucia i zaprosowywana jest tuleja. Etapem kończącym jest próba wytrzymałości, a niekiedy próba ciśnieniowa.

Zakuwanie czy kupno gotowych komponentów?

Rolnicy, którzy naprawiają swoje maszyny, mają dwie opcje do wyboru. Mogą oni zdecydować się na współpracę z warsztatem naprawczym zajmującym się zakuwaniem węży hydraulicznych lub też mogą kupić gotowy komponent. Która wersja jest lepsza? Rekomenduje się wybór pierwszej z nich, co ma swoje uzasadnienie zarówno finansowe, jak i jakościowe.

Jeśli chodzi o koszty, usługa zakuwania węży wypada nawet o kilkanaście procent taniej od zakupu komponentów niskiej jakości z katalogów producenckich. Inwestycja w wysokiej klasy węże hydrauliczne gotowe jest jeszcze droższa, dlatego lepiej wybierać opcję zindywidualizowanego zamówienia. Warsztaty zakuwające przewody gwarantują przy tym precyzję pracy oraz podwyższoną jakość. Wykorzystują one najlepsze materiały i dopracowują każdy detal. Taka metoda pracy jest znacznie wyższa w swoim standardzie od hurtowego tworzenia węży hydraulicznych z okuciem na taśmach produkcyjnych.

 

Opracowanie:
Niebrzydowo Wielkie 46
tel. 694 525 176
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz