Artykuł sponsorowany

Zakupy na licytacjach komorniczych

Zakupy na licytacjach komorniczych

W dobie kryzysu niewiele osób czy firm może pozwolić sobie na zakup nieruchomości, pojazdów czy sprzętu. Licytacje komornicze są dobrą okazją do nabycia ich po przystępnej cenie. Mało osób korzysta z tej możliwości, ponieważ istnieje przekonanie, że proces ten jest skomplikowany.

Licytacja komornicza

Komornik licytuje przedmioty, które przejął od wierzycieli, którzy nie byli w stanie spłacać swoich długów, aby móc je sprzedać i pokryć przynajmniej część zadłużenia. Cały proces przejęcia mienia, a następnie jego sprzedaży odbywa się zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Gdzie szukać informacji o planowanej licytacji?

Zawiadomienia o licytacjach oraz ich przedmiocie znajdziemy przede wszystkim w Internecie, np. na stronach kancelarii komorniczych i firm windykacyjnych, a także na serwisach Urzędów Skarbowych i Krajowej Izby Komorniczej. Uzyskamy tam wszelkie niezbędne informacje, czyli datę i lokalizację licytacji, przedmiot licytacji, cenę wywoławczą oraz dowiemy się, czy dany przedmiot będzie można wcześniej obejrzeć, a także poznamy wysokość wadium.

Kto może licytować?

Tak naprawdę – każdy. Aby wziąć udział w licytacji komorniczej trzeba mieć przy sobie tylko dowód osobisty i oczywiście odpowiednią sumę pieniędzy. Nie obowiązują żadne wcześniejsze formalności ani specjalne wymogi.

Ile potrzeba pieniędzy?

Aby przystąpić do licytacji, trzeba uiścić opłatę w wysokości 10% ceny wywoławczej przedmiotu. Jeśli nie wygramy aukcji, rękojma zostanie nam zwrócona, jeśli wygramy, kwota pozostała do zapłaty zostanie pomniejszona o wysokość wpłaconego zadatku. Wszelkie opłaty trzeba uregulować po zakończeniu licytacji – wtedy wpłacić musimy co najmniej 30% ceny, a pozostałą kwotę trzeba zapłacić do godz. 12.00 w dniu następującym po zakończeniu licytacji.

Na co trzeba uważać?

Jeśli na licytacji komorniczej kupujemy sprzęt, maszyny lub pojazd, dużą uwagę powinniśmy zwrócić na ich stan techniczny. Dłużnicy zazwyczaj nie dysponują środkami na renowacje i naprawy swoich sprzętów, przez co istnieje duże ryzyko, że zakupiony sprzęt będzie posiadał wady bądź uszkodzenia i trzeba będzie w niego zainwestować sporą sumę na wykonanie napraw. Jest to ryzyko, które musimy brać pod uwagę, jeśli decydujemy się na zakupy podczas licytacji komorniczejpowiedział Marek Grzelak, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Gnieźnie.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz