Materiał Partnera

Zakup pierwszego roweru. Na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego roweru. Na co zwrócić uwagę?

Większość z nas swój pierwszy rower dostaje już we wczesnym dzieciństwie, a tym, który wzbudza najwięcej emocji, jest rower otrzymany z okazji przystąpienia do I Komunii Świętej – to już polska tradycja. Najtrudniejszym wyborem jest jednak zakup pierwszego roweru w momencie, gdy osiągnęliśmy już maksymalny wzrost. W naszym artykule skoncentrujemy się właśnie na tym wyborze.

Budżet – ile pieniędzy wydać na pierwszy rower?

Zakładając, że dopiero zaczynamy swoją przygodę z jazdą na rowerze „na poważnie”, ale nie wyczynowo, rower jest dla nas po prostu narzędziem do rekreacji czy przyjemnego dojazdu do szkoły, uczelni, pracy. Nie powinniśmy więc przesadzać z budżetem w żadną stronę: zbyt tani rower z czasem stanie się nieustannym źródłem problemów (części będą szybko się zużywać, mogą zaskakiwać nas niespodziewane awarie), a rower za grube tysiące nie zrobi z nas od razu doskonałych rowerzystów.

Większość osób, którym rower ma służyć na co dzień na krótkich trasach dojazdowych, a od czasu do czasu do dłuższych wycieczek, decyduje się na zakup jednośladu w cenie od 1.500 do około 2.000 – mówi nam przedstawiciel sklepu Profi Bike z Warszawy. Naszym zdaniem to optymalny budżet, ponieważ za taką cenę możemy kupić naprawdę solidny rower.

Jaki wybrać typ roweru?

Jeszcze do niedawna większość z nas odpowiedziałaby, że najlepiej kupić rower górski, bo świetnie sprawdzi się wszędzie. Dziś podchodzimy do jednośladów bardziej świadomie: nie ma sensu kupować roweru górskiego, jeśli planujemy dojeżdżać nim codziennie na uczelnię, wyznaczonymi w mieście ścieżkami rowerowymi. Możemy wybrać rower miejski albo turystyczny czy bardzo uniwersalny rower trekkingowy, ATB (all terrain bike – do jazdy po każdym terenie) albo rower crossowy. Będzie to lepsze rozwiązanie. Jeśli rower ma być dla nas jak najbardziej praktyczny, wybierzmy taki z bagażnikiem, błotnikami i oświetleniem.

Gdzie najlepiej kupić rower?

Odpowiedź nasuwa się sama: rower najlepiej kupić w sklepie z rowerami, a nie na przykład w hipermarkecie. W sklepie rowerowym możemy liczyć na fachowe porady. Jeśli doprecyzujemy, jak będziemy korzystać z naszego roweru i na czym najbardziej nam zależy, pracownicy z pewnością doradzą nam, który rower najlepiej wybrać. W sklepie rowerowym kupimy także wszystkie potrzebne części, które z czasem się zużywają, na przykład hamulce i ogumienie, a także części, które z jakichś powodów po prostu chcemy wymienić – na przykład wygodne siodełka rowerowe. Jeśli dokładnie wiemy, jaki rower chcemy kupić, możemy też skorzystać ze sprzedaży online. Zakup pierwszego roweru nie jest więc takim trudnym wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz