Artykuł sponsorowany

Zakup migomatu, czyli jak wybrać odpowiedni półautomat spawalniczy?

Zakup migomatu, czyli jak wybrać odpowiedni półautomat spawalniczy?

Potocznie określany migomatem półautomat spawalniczy to podstawowe narzędzie w przypadku tworzenia solidnych połączeń elementów metalowych. Dzięki takiemu urządzeniu można w sposób profesjonalny przeprowadzić spawanie metodą MIG/MAG. Taki sposób jest nadal bardzo popularny ze względu na prostotę jego realizacji i wysoką jakość spoin. Czym jednak powinniśmy kierować się przy wyborze półautomaty spawalniczego?

Jaką moc powinien mieć półautomat spawalniczy?

Podstawowym parametrem migomatu jest moc, która przekłada się na efektywność urządzenia. Nie oznacza to jednak, że konieczny jest zakup najmocniejszego półautomatu spawalniczego dostępnego na rynku. Najczęściej do podstawowych prac spawalniczych wystarczy migomat o średniej mocy wynoszącej około 150-200A. Taki prąd spawania z pewnością będzie odpowiedni do łączenia elementów metalowych nawet o sporej grubości, gwarantując szybkość i wysoką jakość realizacji.

Wyrażany w procentach cykl pracy to kolejny z parametrów półautomatu spawalniczego, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy jego zakupie. Optymalny będzie migomat z wartościami w tym zakresie wynoszącymi 40%. Co to oznacza w praktyce? Cykl pracy półautomatu spawalniczego to inaczej przedział, w którym możemy wykorzystać maksymalną moc. Obliczany jest on na podstawie czasu pracy przyjętego na poziomie na 10 minut. W przypadku podanych 40%, półautomat spawalniczy będzie zatem funkcjonował z maksymalną mocą przez 4 minuty, a kolejnych 6 określa się jako niezbędny czas odpoczynku urządzenia.

Rodzaj migomatu – jakie modele są dostępne na rynku?

Półautomatów spawalniczych na rynku nie brakuje, a ich poszczególne typy mogą wzbudzić wiele wątpliwości wśród kupujących. Centrum Spawalnictwa PUH Balcerzak to miejsce, w którym nie brakuje migomatów o zróżnicowanych parametrach. Są one dodatkowo oferowane klientom w różnych wersjach. Dostępne są m.in. półautomaty spawalnicze inwertorowe, inwertorowe synergiczne czy transformatorowe. Dotyczy to migomatów pozwalających na spawanie metodami MIG i MAG.

Dwa pierwsze modele sprawdzą się wszędzie tam, gdzie łączenie elementów metalowych realizowane jest na szeroką skalę. Są to bowiem urządzenia zaawansowane technicznie, których wydajność jest wysoka lub nawet bardzo wysoka. Do zastosowań warsztatowych lepiej sprawdzą się natomiast półautomaty spawalnicze transformatorowe, które dodatkowo świetnie radzą sobie nawet w trudnych warunkach eksploatacji. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich niezbyt skomplikowana budowa daje możliwość przeprowadzania ewentualnych napraw we własnym zakresie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz