Artykuł sponsorowany

Zakup kasy pancernej – rodzaje klas kas pancernych

Zakup kasy pancernej – rodzaje klas kas pancernych

Kasy pancerne i sejfy to miejsca przeznaczone do bezpiecznego przechowywania większej ilości gotówki, przedmiotów wartościowych, biżuterii, dokumentów czy broni, gdzie szczególny nacisk kładziemy nie tylko na sam fakt ochrony wspomnianych rzeczy przed dostaniem się ich w niepowołane ręce, ale również, gdy zależy nam na ochronie ich przed przypadkowym zniszczenie, w wyniku pożaru czy zalania. Jak kupić dobry sejf, jak wybrać solidną kasę pancerną? O tym poniżej.

Najpopularniejszą formą ochrony cennych przedmiotów przed kradzieżą i zniszczeniem jest przechowywanie ich w kasach pancernych. Ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do podmiotów prawnych, również osoby prywatne mają potrzebę ochrony swojego majątku przed oczami osób niepowołanych. Decydując się na zakup sejfu czy kasy pancernej poza solidnością wykonania, należy zwrócić uwagę na sposób zabezpieczenia, klasę kas pancernych oraz zastosowane rozwiązania dodatkowe w postaci np. czujników wstrząsu, czujniki położenia rygli, otwarcia drzwi.

Rodzaje zabezpieczeń stosowane w kasach pancernych

Kasy pancerne, jak wyjaśnia nam prezes firmy Metalkas Sp. z o.o., oferujący szeroki asortyment zarówno kas, jak i sejfów, zbudowane są wielowarstwowo i te z prawdziwego zdarzenia, z założenia są ognioodporne. Dla zabezpieczenia ich zawartości stosuje się w nich:

  • system ryglowy (uzależniony od modelu poziomy, pionowy bądź stały)
  • zamki kluczowe
  • zamki szyfrowe elektroniczne
  • zamki szyfrowe mechaniczne.

Oczywiście najwyższej jakości kasa pancerna będzie spełniała szereg norm i certyfikatów, a przedstawiana klasa bezpieczeństwa musi mieć odpowiednie potwierdzenie instytucji opiniującej kasy pancerne i sejfy.

Rodzaje klas kas pancernych

Klasy bezpieczeństwa uzależnione są od ich sposobu wykonania, a dokładniej mówiąc od ilości ścianek blachy i wypełnieniem pomiędzy nimi. Im wyższa klasa kasy pancernej, tym większa ochrona przeciwwłamaniowa kasy.

Dopuszczone do obrotu kasy pancerne i sejfy powinny przede wszystkim spełniać dwie normy: PN-EN 14450 oraz PN-EN 1143-1. Zgodnie z nimi można przyznać danym kasom odporność na włamanie klasy S1 lub S2, dzięki czemu będą one odpowiednie do przechowywania dokumentów, gotówki, broni krótkiej czy innych cennych przedmiotów.

Dodatkowo warto wiedzieć, że wybierając kasę pancerną w renomowanym sklepie, spotkasz się z oznaczeniami klas kas pancernych według drugiej normy od II do VIII (klasa I i II zarezerwowana jest do sejfów). Punktację klas ściśle regulują przepisy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, celem ułatwienia wyboru rodzaju kasy pancernej jasno określają wartość przechowywanych dóbr w zależności od spełnianej klasy kasy. Jednostką obliczeniową jest równowartość 120 średnich pensji krajowych z ostatnich trzech miesięcy. Dajmy na to klasa IV kasy pancernej może być z powodzeniem używana do przechowywania gotówki, czeków, weksli, papierów wartościowych, gdyż gwarantuje ona, że nawet po odcięciu zawiasów zewnętrznych otwarcie zaryglowanej kasy będzie niewykonalne.

Wybierając kasę pancerną, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników firm oferujących tego typu przedmioty, dzięki czemu skomplikowane na pierwszy rzut oka oznaczenia jakościowe kas pancernych przestaną być dla nas niezrozumiałe i pozwolą na zakup kasy zgodnej z naszymi potrzebami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz