Materiał Partnera

Zakup firan i zasłon. Na co zwracać uwagę?

Zakup firan i zasłon. Na co zwracać uwagę?

Zakup firan i zasłon. Na co zwracać uwagę?

Firany i zasłony to przede wszystkim ozdoba okna. Wybór tkanin, faktur i kolorów jest tak duży, że aż trudno się zdecydować. Warto zwracać uwagę na  aspekt praktyczny, na to, czy tkanina dobrze się układa, łatwo pierze, szczególnie, jeśli mamy dzieci, zwierzęta i w naszym domu wszystko może się zdarzyć. Ważna jest jeszcze specyfika sąsiedztwa (odległość od innych budynków), wielkość i kształt naszego okna.

Zakup zasłon a sąsiedztwo

Wbrew pozorom, warto o tym pomyśleć, jeszcze zanim wybierzemy zasłony bądź firanki. Wprowadzając się do nowego mieszkania czy domu zwróćmy uwagę, czy przypadkiem nasze okno na parterze nie wychodzi wprost na chodnik, po którym często chodzą spacerowicze. Wówczas mamy gwarantowane, że będą zaglądać nam niemal na blat. Podobnie dzieje się w ustawionych w niewielkiej odległości, naprzeciw siebie blokach, czy szeregowcach. Jeśli sąsiedzi mają w zwyczaju obserwować się nawzajem, a potem komentować, a nam zależy na zachowaniu intymności, lepiej założyć grubą, nieprzepuszczalną zasłonkę.

Mierzenie okien przed zakupem firan i zasłon

Wcześniejsze zmierzenie okien jest konieczne, jeśli decydujemy się na zakup gotowych firan – przypomina specjalistka z firmy Art – zasłony z Braniewa.  Przed kupnem sprawdźmy też wysokość, na której jest zawieszony karnisz, jego szerokość. Inne firanki sprawdzą się w przypadku karnisza z żabkami (chodzi o ich sposób wykończenia na górze) inne w przypadku karnisza bez nich, wtedy można wybrać na przykład zasłony z dużymi okrągłymi otworami na górze, poprzez które nakładamy zasłonę na karnisz.

Grubość oraz długość firan i zasłon

Warto sprawdzić stopień nasłonecznienia w pomieszczeniu, do którego kupujemy tkaninę na okno. W ciemniejszym dobra będzie jasna i przezroczysta, a w miejscu, gdzie np. od rana mocno praży, a my pracujemy przy biurku, sprawdzi się zasłona nieprzepuszczająca tak łatwo promieni słonecznych. Co do długości to przyjęło się, że firanka powinna być o dwa cm krótsza niż okno np. balkonowe, bo to dobrze wygląda i łatwiej jest utrzymać czystość.  Ale ostatnio modne są zasłony nonszalancko opadające na podłogę, wyglądają ciekawie, gdy są uszyte z lejących się tkanin.

Kolory i fasony firan

Wybór firan i zasłon do kupienia jest ogromny. Prócz tradycyjnych można też dostać zasłony z dowolnie z wzorem zaprojektowanym przez malarza, grafika, można też przenieść na zasłonę wybrane przez nas zdjęcie czy obraz, na zamówienie. Pozostaje nam już tylko wybór marszczenia zasłony i detali  - magnesów, klamerek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz