Artykuł sponsorowany

Zakres i uzyskanie uprawnień geodezyjnych

Zakres i uzyskanie uprawnień geodezyjnych

Zawód geodety to profesja ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko wśród klientów tej branży, ale również w środowisku młodych ludzi, którzy są na etapie wyboru ścieżki zawodowej. Trzeba jednak wiedzieć, że kariera geodezyjna to nie tylko pomyślne ukończenie studiów inżynierskich czy magisterskich, ale przede wszystkim zdobycie niezbędnych do pełnienia obowiązków uprawnień. Jak je uzyskać oraz w jakim zakresie są przyznawane?

Zakresy uprawnień geodezyjnych

Zgodnie z ustawą prawa geodezyjnego i kartograficznego na ten moment uprawnienia geodezyjne są przyznawane w siedmiu zakresach. Pierwszym z nich jest wykonywanie geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych oraz inwentaryzacyjnych. Ten zakres uprawnień pozwala na zakładanie i pomiar osnów pomiarowych lub realizacyjnych, tyczenie obiektów budowlanych oraz wykonywania ich inwentaryzacji, a także na przeprowadzanie wspomnianych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych i wykorzystywanie ich wyników do sporządzenia map do celów projektowych lub aktualizacji mapy zasadniczej.

Tuż za nim znajduje się rozgraniczenie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych, które umożliwia przeprowadzanie ewidencji gruntów i budynków, a także przygotowanie map z projektem podziału nieruchomości czy też wykonywanie prac związanych z postępowaniem rozgraniczeniowym.

Uprawnienia można uzyskać również w dziedzinie geodezyjnych pomiarów podstawowych, geodezyjnej obsługi inwestycji, geodezyjnego urządzanie terenów rolnych i leśnych, redakcja map, fotogrametrii i teledetekcji, choć trzeba przyznać, że do najczęściej wybieranych uprawnień należą dwa pierwsze zakresy.

Osoby, które chcą świadczyć usługi geodezyjne i pragną zdobyć stosowne uprawnienia, powinny podejść do egzaminu składającego się z części sprawdzającej, która dzieli się na etap testowy oraz opisowy, a także z części ustnej, odbywającej się po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu pisemnego.

Jak uzyskać uprawnienia geodezyjne?

Jak podkreśla pracownik firmy ARGgeo, każdy, kto chce przystąpić do egzaminu na uprawnienia geodezyjne, musi być osobą niekaraną, posiadać średnie lub wyższe wykształcenie geodezyjne oraz odbyć praktykę zawodową. Aby rozpocząć postępowanie kwalifikacyjne, osoba zainteresowana zobowiązana jest do złożenia wniosku w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, do którego należy dołączyć dziennik praktyki zawodowej, aktualne zdjęcie oraz potwierdzenie wniesienia stosownej opłaty skarbowej.

Po dopełnieniu formalności i pozytywnym rozpatrzeniu dokumentów kandydat na uprawnienia budowlane może przystąpić do egzaminu, którego termin powinien przydać nie wcześniej, niż na 6 tygodni przed jego wskazaniem przez komisję kwalifikacyjną. Część sprawdzająca rozpoczyna się sześćdziesięciominutowym testem składającym się z 60 pytań identycznych dla każdego zakresu uprawnień. Aby go zaliczyć, należy udzielić poprawnej odpowiedzi na 41 pytań.

Pomyślny wynik oznacza przystąpienie do części opisowej, podczas której egzaminowany udziela odpowiedzi na 3 pytania otwarte, które dotyczą już wyłącznie wybranego zakresu uprawnień geodezyjnych. Za każde z nich może otrzymać od 0 do 7 punktów, podczas gdy absolutne minimum decydujące o pozytywnym wyniku to 15 punktów. Zmagania wieńczy egzamin ustny, na który składają się 3 pytania zadane przez każdego z członków komisji egzaminacyjnej.

Jak widać, kariera geodezyjna wymaga włożenia sporego wysiłku w przyswojenie niezbędnej teorii i umiejętności wykorzystania jej w praktyce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz