Artykuł sponsorowany

Zakopane w różnych porach roku – krótki przewodnik dla osób planujących wyjazd w góry

Zakopane w różnych porach roku – krótki przewodnik dla osób planujących wyjazd w góry

Często mówi się o Zakopanem, że to zimowa stolica Polski. Ten kurort jednak niezmiennie zachwyca i jest tłumnie odwiedzany przez turystów przez cały rok. Wybierasz się w podróż do Zakopanego? O każdej porze roku możesz w nim skorzystać z wielu atrakcji i różnych form wypoczynku. O czym powinieneś pamiętać, gdy udajesz się w polskie Tatry? Oto krótki przewodnik dla osób planujących wyjazd w góry w różnych porach roku.

Zima

Zimą stolica polskich Tatr jest oczywiście najbardziej oblegana ze względu na doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Ogromna liczba stoków i tras zjazdowych sprawia, że każdy amator narciarstwa czy snowboardu znajdzie coś dla siebie. Jeśli i Ty lubisz szusować, przed wyjazdem dobrze zorientuj się w temacie okolicznych nartostrad i wyciągów. Powinieneś wybrać takie, które są dostosowane do Twojego poziomu zaawansowania w jeździe. Jeśli jesteś początkujący, nie decyduj się na trudniejsze trasy. Przed wyjazdem w góry nie zapomnij o skompletowaniu odpowiedniego sprzętu, chyba że wolisz wypożyczyć go na miejscu.

Do najpopularniejszych miejsc w Tatrach, w których można poszusować należą m.in. Gubałówka, Kasprowy Wierch, Polana Szymoszkowa, Nosal czy Harenda.

Okres zimowy w Zakopanem to nie tylko możliwość jazdy na nartach lub snowboardzie. To także sposobność do pieszych wędrówek po Tatrach. Trudno przecież o piękniejszy widok niż ośnieżone górskie szczyty. Chodzenie po Tatrach zimą może być jednak niebezpieczne, jeśli nie dysponuje się odpowiednimi umiejętnościami, sprzętem do wspinania czy doświadczeniem. Planujesz zimowe wyjście w góry? Zastanów się, czy posiadasz to, co jest do niego niezbędne. Wybieraj takie szlaki i cele wspinaczki, które są dla Ciebie bezpieczne i nie wykraczają poza Twoje możliwości. Nie zapominaj również o tym, by wybierać się w drogę odpowiednio wcześnie, tak, aby nie wracać po zmierzchu. Pamiętaj dodatkowo o odpowiednim ubiorze z uwzględnieniem często zmiennych w górach warunków atmosferycznych. Najlepiej sprawdzą się bielizna termoaktywna, ciepłe swetry oraz specjalne kurtki i spodnie przystosowane do specyficznych, górskich warunków. Warto też zabrać ze sobą termos z gorącym napojem, kaloryczne przekąski, koc termiczny i latarkę. W razie złej pogody lub zagrożenia lawinowego przełóż wycieczkę na inny dzień.

Zimą szczególnie pięknie prezentuje się Morskie Oko. Można nad nie dotrzeć bez większych problemów pieszo, gdyż licząca około 9 km trasa jest niemal w całości utwardzona lub pokryta asfaltem, a nawet jeśli leży na niej śnieg, to zwykle jest on na tyle ubity, że nie przeszkadza w swobodnej wędrówce.  

Szaleństwa na stokach i wędrówki po tatrzańskich szlakach to nie jedyne zimowe atrakcje w Zakopanem. Słyszałeś pewnie o kuligach, a może kiedyś już w nich uczestniczyłeś? To znakomita forma rozrywki i zabawy, nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Prawdziwy zimowy kulig odbywa się w niepowtarzalnej scenerii i w wyjątkowej atmosferze. Jego uczestnicy otuleni w koce siedzą w saniach ciągniętych przez konie i podziwiają urokliwe widoki, a po przejażdżce biorą udział w uczcie, najczęściej przy ognisku.

Zimą w polskich Tatrach można się również porządnie rozgrzać. Mowa o skorzystaniu z gorących źródeł, czyli term. To doskonały sposób na relaks i odpoczynek po intensywnym wysiłku na stokach i górskich szlakach. Do dyspozycji turystów są takie miejsca, jak Termy Chochołowskie, Termy Bukovina, czy Termy Bania w Białce Tatrzańskiej. Można zażyć w nich kąpiel nie tylko zimą, lecz przez cały rok.

Trudno obecnie wyobrazić sobie zimę w Zakopanem bez konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Te zawody, odbywające się w niepowtarzalnej atmosferze i przepięknej scenerii, na w pełni naturalnej skoczni na Wielkiej Krokwi, uznawane są też za jedne z najbardziej prestiżowych. Co roku przyciągają do Zakopanego dziesiątki tysięcy kibiców. W ostatnich latach często były też okraszone sukcesami polskich zawodników.

Ze względu na to, że Zakopane zimą jest tak tłumnie odwiedzane przez turystów, znalezienie dobrego miejsca noclegowego o tej porze roku nie jest wcale takie łatwe. W zimie, a także w lecie, mamy niemal 100% obłożenia, dlatego na te okresy najlepiej rezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem. Przyjeżdżają do nas zarówno amatorzy sportów zimowych, zapaleni taternicy, jak i osoby chcące po prostu zaznać tej niepowtarzalnej atmosfery i napawać się przepięknymi widokami. Gościom w coraz większym stopniu zależy na pełnym komforcie i spokojnym wypoczynku. Z tego powodu do rzadkości należą już sytuacje, w których ktoś przyjeżdża do Zakopanego w ciemno i szuka jakiegokolwiek noclegu w ostatniej chwili. Najczęściej osoby planujące wyjazd w góry robią porządny research dużo wcześniej lub pytają znajomych, gdzie warto się zatrzymać. Duża część naszych gości to właśnie Ci z rekomendacji – wyjaśnia właścicielka domu gościnnego Kraina Smaku w Zakopanem.

Wiosna

Wiosną turystów w Zakopanem jest nieco mniej niż w zimie, oczywiście poza popularnymi terminami, takimi, jak długi weekend majowy. Warto jednak wybrać się w góry o tej porze roku choćby po to, by móc obserwować budzącą się do życia przyrodę. Zachwycające bujną zielenią pejzaże w niższych partiach Tatr, przepiękne fioletowe dywany z kwitnących krokusów rozpościerające się na łąkach, zalegający jeszcze gdzieniegdzie na szczytach śnieg – to niewątpliwe zalety wiosennego krajobrazu w górach.

Wędrówki wiosną są wprawdzie nieco łatwiejsze, ale przed wyruszeniem w podróż niezmiennie trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu i ubraniu, także tym cieplejszym i przeciwdeszczowym, bo pogoda może zmienić się znienacka. Wiosna w Tatrach to zresztą w dużej mierze jeszcze zima, bo w wielu miejscach wysoko w górach zalega śnieg i lód. Nawet jeśli w samym Zakopanem jest ciepło, to do wędrówki po górskich szlakach należy przygotować się dokładnie tak, jak zimą.

Lato

W okresie wakacyjnym turystów w Zakopanem jest niemal tyle samo, co w zimie, mimo że nie da się już jeździć na nartach ani snowboardzie. Można jednak wciąż podziwiać piękne widoki czy wybierać się w podróż po górskich szlakach. Latem jest zdecydowanie cieplej i przyjemniej, dlatego więcej osób decyduje się na wędrówki po Tatrach. O czym powinieneś pamiętać, zanim wybierzesz się w góry? Przede wszystkim o odpowiednim ubraniu i obuwiu. Weź pod uwagę to, że wysoko w Tatrach panuje zdecydowanie niższa temperatura niż w Zakopanem, a pogoda jest tak samo zmienna, jak w pozostałych porach roku, dlatego złym pomysłem jest zwykły, letni ubiór. Lepiej wziąć ze sobą jakieś cieplejsze odzienie i kurtkę przeciwdeszczową, a także założyć porządne, nieprzemakalne buty. Nie można przy tym zapomnieć o suchym prowiancie i wodzie mineralnej.

W Zakopanem latem odbywa się dodatkowo wiele imprez kulturalnych i artystycznych. Warto wziąć udział choćby w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej czy w Zakopiańskim Festiwalu Literackim.   

Jesień

Po sezonie (jeśli w przypadku stolicy polskich Tatr można w ogóle używać takiego określenia) w Zakopanem jest nie mniej przyjemnie. Nie ma już takich tłumów, jak w wakacje, a wciąż można korzystać z uroków Tatr i samego miasta. Tatrzańska jesień jest na ogół w miarę ciepła i słoneczna, choć oczywiście nadal zdarzają się gwałtowne i nieoczekiwane zmiany pogody. Z tego powodu lepiej ubrać się ciepło i założyć górskie, nieprzemakalne buty. W każdej chwili może przecież spaść deszcz, a nawet pierwszy, jesienny jeszcze śnieg.

Dla miłośników wędrówek po lasach przy akompaniamencie szeleszczących pod stopami liści i koneserów widoków górskich zboczy mieniących się różnymi odcieniami brązu, czerwieni czy żółci jesień to wymarzony czas na pobyt w Tatrach. Najbardziej uczęszczane latem szlaki nie są już wówczas tak rozchwytywane, dlatego wycieczka np. na Giewont to jak najbardziej dobry pomysł. W samym Zakopanem jest również mniej gwarno i tłoczno, co dla ludzi ceniących sobie ciszę i spokój jest bardzo ważne. Jesień pod Tatrami to propozycja szczególnie dla osób chcących się wyciszyć i odpocząć od zgiełku. Mniejsza liczba turystów sprzyja także podziwianiu tradycyjnej, zakopiańskiej architektury i upajaniu się niezwykłą aurą stolicy polskich Tatr.

Niezależnie od pory roku…

Są w Zakopanem miejsca, które można swobodnie odwiedzać przez cały rok. Należy do nich przede wszystkim Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza, mieszczące się w pięknej willi Koliba. Warto udać się też do Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego i  Muzeum Jana Kasprowicza w willi na Harendzie.

Bez względu na to, w jakiej porze roku wybierasz się do Zakopanego, bardzo ważną kwestią jest wybór dobrego miejsca noclegowego. Jeśli szczególnie zależy Ci na porządnym wypoczynku i komforcie, zarezerwuj noclegi z wyprzedzeniem w miejscu o dobrej renomie, z dużą liczbą pozytywnych opinii gości i w dogodnej lokalizacji. Sprawdź oczywiście przedtem, czy spełnia ono Twoje oczekiwania i czy są w nim dostępne istotne dla Ciebie udogodnienia. Weź pod uwagę widoki, jakie roztaczają się z niego, najbliższe otoczenie, a także standard pokoi i wystrój wnętrz. Nie zapomnij również sprawdzić, czy dane miejsce posiada dobrą restaurację.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz