Artykuł sponsorowany

Zakładanie, zdejmowanie i czyszczenie soczewek kontaktowych

Zakładanie, zdejmowanie i czyszczenie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe nie bez powodu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Stanowią one przede wszystkim wygodny sposób na korektę wzroku – wiele osób uważa, że są zdecydowanie bardziej komfortowe niż okulary. Należą jednak do wyrobów medycznych, zatem trzeba o nie odpowiednio dbać. Sprawdźmy, o czym musimy pamiętać podczas użytkowania soczewek kontaktowych. 

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Na początku zarówno zakładanie, jak i zdejmowanie soczewek może nam sprawić pewne trudności. Wymaga to wprawy, dlatego warto wygospodarować sobie rano nieco więcej czasu. Zanim przystąpimy do działania, musimy przygotować mydło beztłuszczowe do rąk oraz odpowiedni ręcznik – woda nie współpracuje dobrze z soczewkami, dlatego nasze dłonie powinny być suche. W przypadku produktu wielokrotnego użytku niezbędny będzie również płyn do czyszczenia i dezynfekcji soczewek. Po umyciu i wytarciu rąk należy delikatnie podnieść soczewkę palcem wskazującym. Warto przy tym sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona. Następnie powinniśmy odciągnąć dolną powiekę w dół palcem środkowym. Palcem drugiej ręki należy podnieść górną powiekę i wówczas umieścić soczewkę na oku. 

Po umieszczeniu soczewki wystarczy, że kilka razy zamrugamy. Produkt sam się wyśrodkuje. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy powtórzyć te czynności na drugim oku. Pamiętajmy natomiast, że zakładanie soczewek nie powinno sprawiać nam dyskomfortu czy bólu. Gdy tak się dzieje, to warto sprawdzić, czy na soczewce nie znalazły się uszkodzenia bądź zanieczyszczenia. Jeżeli wciąż czujemy, że aplikacja produktu jest dla nas niewygodna, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, na przykład z firmy Okularis z Inowrocławia. Pamiętajmy jednak, że nawet w przypadku bezproblemowego użytkowania soczewek trzeba zgłaszać się na wizyty kontrolne i przestrzegać wszelkich zaleceń eksperta. 

Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

Do zdejmowania soczewek również będziemy potrzebowali ręcznika, mydła beztłuszczowego oraz płynu do czyszczenia i dezynfekcji produktu. Początkowo trzeba umyć i dokładnie wytrzeć ręce. Następnie powinniśmy spojrzeć w górę, a soczewkę przesunąć w dół za pomocą palca wskazującego. Po tym możemy delikatnie ją ścisnąć i zdjąć. W przypadku soczewek jednodniowych produkt wyrzucamy do kosza. Natomiast soczewki wielokrotnej wymiany wymagają odpowiedniego oczyszczenia. Musimy zatem zapoznać się z instrukcją dołączoną do płynu do soczewek – producent zamieścił tam informacje o prawidłowym myciu i przechowywaniu tych elementów. 

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Na opisywanych produktach mogą gromadzić się zanieczyszczenia – na przykład osady białkowe, które prowadzą do podrażnień oczu. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, należy odpowiednio pielęgnować soczewki kontaktowe. Istotną rolę odgrywa ich czyszczenie. Po zdjęciu soczewki należy więc przytrzymać ją w dłoni i wycisnąć płyn. W dołączonej do niego instrukcji znajdziemy informację, ile kropli powinniśmy użyć. Palcem wskazującym delikatnie rozetrzyjmy roztwór na powierzchni soczewki. Potem możemy umieścić produkt w pojemniku i zalać go świeżym płynem. Pamiętajmy, aby nie dolewać płynu do pojemnika. W kwestii czasu moczenia soczewek ponownie należy zapoznać się z zaleceniami producenta. 
Opracowanie:
Inowrocław, Toruńska 7
tel. 52 353 24 74
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz