Materiał Partnera

Zakładanie ogrodu według własnego projektu – jakie czynności powinniśmy wziąć pod uwagę?

Zakładanie ogrodu według własnego projektu – jakie czynności powinniśmy wziąć pod uwagę?

Żeby osiągnąć piękny i zadbany ogród, najpierw trzeba odpowiednio go przygotować. Trawnik powinien być równo przycięty, a wszelkiego rodzaju szpecące drzewka i krzewy usunięte wraz z korzeniami. Dopiero po uzyskaniu czystej i estetycznej podstawy, można przystąpić do sadzenia nowych roślin oraz pielęgnacji tych, na których pozostaniu nam zależy. Od czego zacząć?

Sadzenie nowych roślin

Nowe rośliny najlepiej jest sadzić wczesną wiosną, kiedy temperatury przestaną już spadać poniżej zera. Zarówno przymrozki, jak i upały oraz długotrwałe susze nie sprzyjają dobremu zakorzenianiu. Wyznaczając miejsca na poszczególne kwiaty, drzewa i krzewy trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników:

  • wysokość oraz średnicę, jaką osiągną w ciągu kolejnych lat
  • nasłonecznienie terenu
  • rodzaj gleby

Kiedy już dopasujemy gatunki do określonych warunków, wystarczy tylko wykopać dołki, a następnie umieścić w nich rośliny. W zależności od potrzeb – na dnie dołka można umieścić nieco kompostu lub obornika.

Formowanie drzew i krzewów

Jeśli podczas prac porządkowych pozostawiliśmy jakieś drzewa lub krzewy, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Popularnym zabiegiem jest przycinanie gałązek według określonej formy geometrycznej. Należy pamiętać, że nie wszystkie gatunki nadają się do formowania i zawsze trzeba robić to w odpowiedni sposób. By uzyskać idealnie równy kształt można użyć szablonów wykonanych z drewnianych listewek.

Popularne krzewy i drzewa, które nadają się do formowania:

  • bukszpan
  • buk pospolity
  • grab pospolity
  • klon polny
  • lipa drobnolistna
  • cis pospolity
  • sosna górska

Nawozić czy nie?

Wiele osób zakładających ogrody staje przed dylematem: używać nawozów czy nie? Wszystko zależy od jakości gleby, a o ocenę można poprosić doświadczonego ogrodnika lub członka rodziny pasjonującego się ogrodnictwem. W przypadku konieczności nawożenia warto w pierwszej kolejności sięgać po te naturalne, takie jak workowana ziemia, komposty czy oborniki.

Jak znaleźć dobrego wykonawcę?

Samodzielne zakładanie ogrodu przez niedoświadczoną osobę jest nie tylko trudne, ale również bardzo kosztowne. Najlepszym wyjściem będzie znalezienie profesjonalnego wykonawcy, np. lukaszogrogt.nazwa.pl. Doświadczony ogrodnik przede wszystkim posiada własny sprzęt, taki jak: glebogryzarka, wertykulator, kosiarka spalinowa, kosa spalinowa, piła spalinowa, nożyce do żywopłotu. Zakup oraz wynajem tych urządzeń jest drogi, dlatego bardziej opłacalne jest wynajęcie dobrze wyposażonego ogrodnika.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Adam P.
Adam P.
26.06.2019
Przy zakładaniu ogrodu to na początek lepiej skorzystać z usług specjalisty. Jest do bardzo zawiły temat i lepiej na start mieć profesjonalny plan i fachową pomoc.