Materiał Partnera

Zakładanie działalności gospodarczej – dokumenty potrzebne do zarejestrowania firmy

Zakładanie działalności gospodarczej – dokumenty potrzebne do zarejestrowania firmy

Większości z nas zakładanie działalności gospodarczej kojarzy się z mnóstwem biurokracji i bieganiem po różnych urzędach. W dzisiejszych czasach wiele jednak możemy załatwić przez Internet i stało się to dużo szybsze i prostsze. Jednak nadal musimy wiedzieć, jakich formalności dopełnić. Nawet jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, warto poznać kroki niezbędne do rozpoczęcia własnej działalności.

O czym musimy zdecydować, jeśli chcemy rozpocząć własną działalność gospodarczą?

Decyzje, które musimy podjąć w celu założenia działalności gospodarczej, są związane z koniecznością wypełnienia odpowiedniej dokumentacji, co omówimy nieco później. Dlatego rozpoczynając proces rejestracji, powinniśmy już wiedzieć, jak nasza firma będzie funkcjonować. Na stronie CEIDG trzeba wypełnić formularz - wskazując w nim najważniejsze informacje o naszej firmie, więc są to aspekty, które powinniśmy rozważyć wcześniej. Po pierwsze, oczywiście musimy wymyślić jej nazwę. Należy też sprawdzić w wyszukiwarce kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), które kody odpowiadają profilowi naszej firmy.

Musimy także rozważyć preferowaną formę opodatkowania i prowadzenia księgowości. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej księgowość internetowa prowadzona samodzielnie może być dobrym pomysłem. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, najpewniejszym rozwiązaniem będzie wybranie usługi biura księgowego. Zalecamy także wcześniej porównać ofertę banków w zakresie kont firmowych – takie konto będzie niezbędne i warto znaleźć najkorzystniejsze usługi bankowe.

Jak wygląda zakładanie działalności gospodarczej w praktyce

Pierwszy krok w zakładaniu działalności gospodarczej to wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po pierwsze, musimy wpisać nazwę naszej firmy i datę rozpoczęcia działalności. Wskazujemy także dane do ubezpieczenia oraz formę opodatkowania i to, czy chcemy być płatnikiem VAT. Deklarujemy formę prowadzenia księgowości oraz określamy rodzaj prowadzonej działalności zgodnie z kodami PKD. Wypełnienie wniosku CEIDG-1 spowoduje zgłoszenie naszej firmy do ZUS/KRUS, GUS oraz Urzędu Skarbowego.

W ZUS musimy jednak złożyć dodatkowo dokument ZZA lub ZUA, zależnie od tego, czy zgłaszamy się tylko do odprowadzania składek zdrowotnych czy wszystkich. Możemy zdecydować także o zgłoszeniu członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Pozostaje nam już tylko założenie firmowego konta bankowego i możemy działać. Jeżeli mimo wszystko proces zakładania działalności gospodarczej wydaje nam się zbyt trudny, możemy zwrócić się o wsparcie do profesjonalisty. Libro Izabela Wajda-Zmorek to biuro rachunkowe, któremu możesz powierzyć sporządzenie stosownych dokumentów. Wspieramy przedsiębiorców przy zakładaniu działalności gospodarczej i jej dalszym prowadzeniu.

Opracowanie:
Częstochowa, Żwirki i Wigury 6/14 lok. A 17
tel. 503 630 183
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz