Artykuł sponsorowany

Zakładamy ogród. Jak sadzić krzewy ozdobne?

Zakładamy ogród. Jak sadzić krzewy ozdobne?

Sadzenie drzewek i krzewów ozdobnych to sztuka sama w sobie. Ktoś, kto podejmuje się takiego zadania, musi nie tylko znać zasady sadzenia, wiedzieć, kiedy i na jakich stanowiskach sadzić rośliny, lecz musi także mieć pewną wiedzę na temat kompozycji roślinnych, a wcale nie zaszkodziłoby, gdyby po trosze też był artystą. Urządzenie ogrodu w taki sposób, aby cieszył on nasze oczy i aby wszystko w nim komponowało się w jedną spójną całość, nie jest wcale prostym zadaniem.

Na co zwrócić uwagę kupując drzewka i krzewy?

Kupując drzewka i krzewy do posadzenia w ogrodzie, zarówno owocowe, jak i ozdobne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby były to egzemplarze bez uszkodzeń, u których kora się nie łuszczy i nie ma przebarwień. Przy roślinach w pojemnikach przyjrzyjmy się uważnie listowiu. Liście muszą mieć intensywną barwę, bez plam, dziur i nalotów.  Sprawdźmy, czy ziemia, w której one rosną, nie jest przesuszona i czy z otworów umieszczonych w dnie donicy nie wystaje kłębowisko korzeni; takie rośliny gorzej się przyjmują. Jeśli kupujemy rośliny bez pojemników, to do chwili sprzedaży ich korzenie powinny być przysypane ziemią lub torfem. Należy je zabezpieczyć na czas transportu i umieścić je w torfie owiniętym jutą, co zresztą sklepy sprzedające drzewka i krzewy na ogół czynią. My powinniśmy sprawdzić, czy tkanina osłaniająca korzenie nie jest sucha. Na te i inne aspekty związane z kupowaniem roślin zwraca nam uwagę ogrodnik z firmy WALECZEK SZKÓŁKI DRZEWEK z miejscowości Mnich na Śląsku.

Jak należy sadzić krzewy ozdobne?

Większość drzewek i krzewów ozdobnych sprzedaje się w pojemnikach, co umożliwia ich sadzenie przez cały okres ich wzrostu. Z kolei rośliny przeznaczone na żywopłoty bywają sprzedawane z odkrytymi korzeniami i te należy sadzić w stanie bezlistnym, czyli wyłącznie jesienią lub wczesną wiosną. Należy je posadzić natychmiast po zakupieniu i przywiezieniu ich do ogrodu, a jeśli nie będzie to możliwe, to należy je zadołować. Absolutnie nie wolno dopuścić do przesuszenia ich korzeni. Zadołowanie roślin polega na wykopaniu dołu i przysypania ich wilgotną ziemią do jednej trzeciej wysokości. Bardzo częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych ogrodników jest zbyt gęste sadzenie roślin. W takim przypadku silniejsze rośliny zaczynają dominować nad tymi słabszymi i delikatniejszymi i przysłaniają je. Wtedy konieczne będzie bardzo kłopotliwe, szczególnie w przypadku drzewek i krzewów ich przesadzanie, a w ostateczności ich wykarczowanie.

Gleba, w której chcemy posadzić krzewy lub drzewka powinna być odchwaszczona i przekopana na szerokość dwukrotnie większą niż bryła korzeniowa i na głębokość dwóch szpadli, w taki sposób, aby jej jałowa warstwa pozostała na spodzie dołu. Jeśli ziemia jest nieurodzajna i nie była dawno uprawiana, to warto do niej dodać kompostu w proporcji 1:1 oraz nawozy mineralne. W takim podłożu dobrze rośnie większość roślin, jedynie wrzosowate wymagają kwaśnego podłoża. Pamiętać trzeba, aby roślinom sadzonym z odkrytymi korzeniami, należy przyciąć te z nich które są zbyt długie lub uszkodzone, a także skrócić o co najmniej jedną trzecią ich pędy. Rośliny sadzone jesienią obsypujemy kopczykami ziemi, aby zabezpieczyć je przed mrozem.

Wskazane jest, aby przed sadzeniem krzewów ozdobnych opracować sobie projekt ogrodu, albowiem całość musi być ładna wizualnie i współgrać także z rosnącymi obok drzewkami i kwiatami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz