Artykuł sponsorowany

Zakład Usług Geologiczno-Geotechnicznych Andrzeja Kadłubowskiego: na czym polega kontrola zagęszczenia gruntu?

Zakład Usług Geologiczno-Geotechnicznych Andrzeja Kadłubowskiego: na czym polega kontrola zagęszczenia gruntu?

Kontrola zagęszczenia gruntu jest niezbędna przy budowie domów, magazynów oraz inwestycji liniowych. Jak wskazuje specjalista z Zakładu Andrzeja Kadłubowskiego, to niezbędny element procesu inwestycyjnego, który pozwala porównać zgodność obliczeń projektowych z realnymi warunków i zainicjować ewentualne czynności interwencyjne.

Czym jest zagęszczenie gruntu?

Zagęszczenie gruntu to działanie prowadzące do zwiększenia gęstości objętościowej, które prowadzi do zmniejszenia porowatości, przepuszczalności wody oraz reakcji na skrajne warunki środowiskowe. Jeżeli kontrola wykaże, że stan faktyczny jest niezgodny z projektem, inwestor może wykonać dostabilizowanie gruntu, a tym samym wyeliminować ryzyko nieoczekiwanych sytuacji. Specjalista z Zakładu Andrzeja Kadłubowskiego zaznacza, że istnieją trzy sposoby sprawdzenia zagęszczenia – badanie lekką płytką dynamiczną, cylinder wciskany oraz sonda dynamiczna.

Metody kontroli zagęszczania gruntu

Sonda dynamiczna DPL to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na zbadanie podłoża. Wykorzystywana do kontroli gruntu o głębokości do 10 metrów jest szczególnie rekomendowana przy kontroli nasypu drogowego. Badanie opiera się na dynamicznym pogrążaniu końcówki stożkowej do podłożą z określoną energią uderzenia. W efekcie otrzymuje się wartości opisujące liczbę uderzeń na jednostkę pogrążenia. Zakład Andrzej Kadłubowskiego obsługuje zarówno inwestorów prywatnych, jak i przedsiębiorców, dobierając metody dopasowane do specyficznych parametrów gruntu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz