Artykuł sponsorowany

Zakład Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: zasady działania sygnalizacji świetlne

Zakład Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: zasady działania sygnalizacji świetlne

Montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu zwiększa bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i pozwala utrzymać optymalną płynność jazdy w godzinach szczytu. Niestety, nie wszystkie ciągi komunikacyjne posiadają sprawny system sygnalizacji. Ekspert z Zakładu Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wyjaśni nam, dlaczego na niektórych skrzyżowaniach sygnalizacja działa dynamicznie, a na innych wydłuża się w nieskończoność.

Sygnalizacja świetlna – podstawowe informacje

Sygnalizacja świetlna to system kierujący ruchem drogowym na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, który opiera się na cyklicznym emitowaniu sygnałów świetlnych. Oznacza to, że światła zmieniają się w stałych odstępach czasowych w zależności od natężenia ruchu drogowego. Jak informuje pracownik Zakładu Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na drogach ekspresowych i w przypadku systemów liczących pojazdy zielone światło zapala się dopiero po naciśnięciu przycisku, co pozwala uniknąć niepotrzebnych przestojów. Nowoczesne systemy obsługujące sygnalizację świetlną znacznie usprawniają ruch na skrzyżowaniach, ponieważ dostosowują się do aktualnej sytuacji drogowej. Wykrycie zbliżających się pojazdów to najlepszy sposób na skrócenie czasu oczekiwania na „zielone”. Warto przy tym dodać, że nowoczesna sygnalizacja świetlna ułatwia niezakłócony przejazd pojazdom uprzywilejowanym – wszystko dzięki instalacji kamer wykrywających wozy strażackie, karetki oraz samochody policyjne.

Zakład Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – sygnalizacja świetlna

Uczestnicy ruchu drogowego korzystają z sygnalizacji trójbarwnej, natomiast piesi – dwubarwnej. Jak wskazuje pracownik Zakładu Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, sygnalizacja świetlna nie ogranicza się wyłącznie do tych dwóch systemów. W zależności od grupy uczestników ruchu drogowego, przeznaczenia oraz wykonywanych manewrów wyróżniamy także inne sygnały. Dobrym tego przykładem jest sygnalizacja na przejazdach kolejowych oraz tych dla tramwajów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz