Artykuł sponsorowany

Zajęcia w szkole rodzenia. Jak pomagają kobiecie w ciąży?

Zajęcia w szkole rodzenia. Jak pomagają kobiecie w ciąży?

Ciąża to dla kobiety wyjątkowy czas. W ciągu 9 miesięcy przyszła mama obserwuje jak zmienia się jej ciało, jak reaguje ono na poszczególne etapy rozwoju maleństwa, od małej fasolki po gotowe do przyjścia na świat dziecko. Najtrudniejszym jednak momentem jest poród. Zajęcia  w szkole rodzenia mają pomóc kobiecie przygotować się do tego wydarzenia oraz pierwszych chwil spędzonych z nowo narodzonym potomkiem. Czego uczą w szkole rodzenia? Dlaczego warto zapisać się na zajęcia i regularnie na nie uczęszczać wraz z partnerem?

Przedporodowa wiedza

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, w momencie gdy Internet stał się głównym źródłem informacji, a dostęp do książek związanych z tematyką ciąży i porodu również jest nieograniczony, zapisanie się do szkoły rodzenia jest bezzasadne. Nic bardziej mylnego. Jak mówią specjaliści z Babi-Med., teoretyczna wiedza, nigdy nie zastąpi tej praktycznej, nabytej pod okiem wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej i położniczej. Jednym z głównych zadań szkoły rodzenia jest usystematyzowanie oraz uaktualnienie wiedzy przekazywanej przyszłej mamie przez osoby z jej otoczenia, m. in. mamę, babcię, doświadczone koleżanki czy lekarza. Osoby prowadzące zajęcia przedporodowe zazwyczaj na co dzień mają styczność z rodzącymi kobietami oraz ich największymi problemami w pierwszym okresie po porodzie, co w przypadku niedoświadczonych osób jest nieocenioną wiedzą. Położna udzieli informacji na temat karmienia, kąpieli oraz pielęgnacji noworodka, odpowie na najbardziej nurtujące pytania, a także rozwieje wszystkie wątpliwości. Szczególnie te dotyczące samego porodu, o którym wśród kobiet krążą legendy, zwłaszcza na forach internetowych. Mrożące krew w żyłach historie lub w wręcz przeciwnie, idealizowanie tego wydarzenia przekłamują obraz. Owszem poród wiąże się z wieloma trudnościami, jednakże odpowiednie przygotowanie do niego, które jest celem szkoły rodzenia sprawi, że nie będzie to dramatyczne wspomnienie. Ważną kwestią jest poznanie sposobów łagodzenia nieprzyjemnych momentów lub ich unikania.

Praktyczne lekcje

Szkoły rodzenia oprócz przekazywania kobietom w ciąży wiedzy, związane z wieloletnim doświadczeniem, organizują praktyczne zajęcia. To jeden z głównych atutów, decydujących o popularność takich miejsc. Ciąża nie powinna wykluczać kobiety z codziennej aktywności, oczywiście w miarę jej możliwości. Ruch wpływa na ogólną kondycję kobiety, co ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście powodu. Zajęcia w szkole rodzenia oferują gimnastykę dla ciężarnych, której celem jest uaktywnienie mięśni i części ciała pomagających w trakcie porodu. Są to ćwiczenia rozciągające, rozluźniające oraz te dotyczące techniki prawidłowego oddychania. Różne sposoby tego procesu ułatwiają parcie, relaksują, a nawet minimalizują ból.  Jak wynika z opinii specjalistów z Babi-Med., ze względu na możliwości ruchowe kobiety w ciąży, jej wizyty w szkole rodzenia powinny odbywać się między 6 a 8 miesiącem. Wówczas podstawowe czynności nie sprawiają jeszcze trudności, kobieta nie jest zmęczona, ani opuchnięta, a brzuch nie przeszkadza podczas wykonywania ćwiczeń. Praktyczne zajęcia w szkole rodzenia obejmują także przygotowanie do pierwszych chwil spędzonych z maluszkiem. Jak wiadomo, w wielu przypadkach kobieta i jej partner pierwszy raz znajdują się w takiej sytuacji, dlatego obaw i wątpliwości jest sporo. Przyszli rodzice, kąpią, karmią, przewijają lalkę przypominającą wagą, wielkością i wiotkością nowo narodzone dziecko. To okazja przede wszystkim dla ojców, którzy nawet z lalkami nie mieli nigdy wcześniej styczności. Ich obecność w szkole rodzenia jest bardzo ważna dla kobiety, ale także dla nich samym. Przede wszystkim oswaja mężczyznę z nową rolą, uczy go jak pomóc partnerce podczas porodu oraz w pierwszych, trudnych dniach, kiedy to nieuregulowany jest jeszcze poziom jej hormonów. Pomoc przyszłego taty podczas kąpania czy przewijania może okazać się nieoceniona. 

Opracowanie:
Chorzów, Jana III Sobieskiego 19
tel. 32 241 28 31
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz