Materiał Partnera

Zajazd, hotel czy motel – komfortowa przerwa w podróży

Zajazd, hotel czy motel – komfortowa przerwa w podróży

Potrzeba podróżowania jest nieodłącznie wpisana w charakter człowieka. Im dłuższa wyprawa, tym większe jest prawdopodobieństwo, że niezbędna będzie przerwa w podróży. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest wiele miejsc, w których można zanocować i wypocząć. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się one od siebie, co ułatwi nam wybór odpowiedniego noclegu.

Różnice i podobieństwa

Definicja zawarta w przepisach prawnych mówi, że usługi hotelarskie to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Mogą być one świadczone w „obiektach hotelarskich” i w „innych obiektach”. Do pierwszej kategorii zaliczono:

  • hotele – czyli obiekty posiadające minimum dziesięć pokoi, w tym większość jednoosobowych lub dwuosobowych. Powinien być w nich również świadczony szeroki zakres usług związanych z pobytem klienta, w tym obowiązkowo usługi gastronomiczne. Standard hotelu określany jest za pomocą liczby gwiazdek (od 1 do 5);
  • pensjonaty i zajazdy takie jak Hotel Zielona Góra – to obiekty hotelarskie dysponujące minimum siedmioma pokojami. Podobnie jak hotele również powinny świadczyć usługi gastronomiczne;
  • motele – najczęściej są zlokalizowane przy trasach komunikacji drogowej. Poza usługami hotelarskimi przystosowane są one również do świadczenia usług gastronomicznych, motoryzacyjnych, a także dysponują parkingiem. Motel musi posiadać co najmniej dziesięć pokoi.

W przypadku kategorii „inne obiekty hotelarskie” mówimy tu między innymi o:

  • domach wycieczkowych, które posiadają co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowane są do samoobsługi klientów oraz świadczą minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów;
  • schroniskach – czyli obiektach położonych poza obszarem zabudowanym, np. przy szlakach turystycznych. Powinny one posiadać przynajmniej jedną placówkę gastronomiczną;
  • ośrodkach wczasowych i kolonijnych – jako miejscach oferujących noclegi i wyżywienie, które są przystosowane do świadczenia wyłącznie lub głównie usług związanych z wczasami lub koloniami;
  • kempingach, których charakterystyczną cechą jest zwykle zadrzewiony teren.  Jest on strzeżony, oświetlony, posiada stałą obsługę recepcyjną i wyposażony jest w urządzenia (sanitarne, gastronomiczne, rekreacyjne). Na kempingu nocleg możliwy jest w namiotach lub mieszkalnych przyczepach samochodowych. Możliwe jest także przyrządzanie posiłków oraz parkowanie pojazdów samochodowych;
  • polach biwakowych – czyli miejscach wydzielonych w terenie, oznakowanych i ogrodzonych, umożliwiających turystom nocleg w namiotach. Na polu biwakowym znajdują się zazwyczaj punkty poboru wody pitnej i podstawowe urządzenia sanitarne.

Warto pamiętać, że nazwy takie jak hotel, motel czy pensjonat podlegają ochronie prawnej i nie można ich stosować, o ile nie uzyska się odpowiedniej kategorii.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Wybór miejsca noclegowego zależy w dużym stopniu od naszych oczekiwań, stylu życia i możliwości finansowych. Innymi kategoriami będzie kierował się biznesmen, a innymi student lub kilkuosobowa rodzina. Niemniej jednak zależy to głownie od tego, czy kierujemy się komfortem na jedną noc (idealny jest hotel), łatwością przemieszczania się i dodatkowo blisko umiejscowioną stacją benzynową (dobry jest motel), spokojem i pełnym relaksem, który oferuje dobry zajazd lub pensjonat lub opcją niskobudżetową, jaką jest hostel, kemping lub pole namiotowe.

Zajazd – idealne połączenie komfortu, tradycji i rodzinnej atmosfery

Na tle pozostałych obiektów świadczących usługi hotelarskie szczególnie wyróżniają się zajazdy i pensjonaty. Ich oferta jest idealnym rozwiązaniem, sprawdzającym się przede wszystkim przy dłuższym pobycie. Dzięki temu mamy szansę poznać uroki danej miejscowości, poznać jej mieszkańców i tradycję. Dodatkowo z dala od miejskiego zgiełku możemy spokojnie wypocząć w komfortowych warunkach. Niemniej jednak oferują one również wiele możliwości w przypadku krótszych pobytów zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Miejscem tego typu jest Hotel Zielona Góra oferujący komfortowe noclegi w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych z łazienkami, internetem i telewizją. Na terenie dostępna jest sala konferencyjna dla 20 osób, a także duży i bezpieczny parking dla gości.

Jak sami mówią: Naszą mocną stroną jest położenie. Obiekt znajduje się przy samym wjeździe do Zielonej Góry od strony Poznania i Warszawy. Dojazd do każdego miejsca w „Winnym Grodzie” nie przekracza 10 minut, a także wyjazd w każdym kierunku nie przysparza trudności.

Istnieje również możliwość wykupienia pełnego wyżywienia w pobliskiej restauracji Tawerna, gdzie skosztować można przepysznych potraw tradycyjnej kuchni. W najbliższym otoczeniu zajazdu mieści się Centrum Rekreacyjno-Sportowe, a w nim park wodny, który oferuje wiele atrakcji wraz z najdłuższą zjeżdżalnią w kraju.  Dla aktywnych dostępne są również rowery, które świetnie się sprawdzą w celu eksplorowania okolicy specjalnie przygotowanymi trasami. Hotel Zielona Góra to miejsce, gdzie profesjonalna obsługa zadba, aby wizyta, zarówno  turystyczna, jak i służbowa, na długo zapadła wszystkim gościom w pamięci.

Wiedza o tym, czym różni się zajazd od motelu lub hotelu, z pewnością przyda nam się nie tylko podczas podróży. Dobrze jest więc zapamiętać te kilka definicji, by w przyszłości usługi hotelarskie nie stanowiły dla nas tajemnicy.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz