Zainwestuj w przyszłość swojego dziecka – nauka języków obcych

Zainwestuj w przyszłość swojego dziecka – nauka języków obcych

Nauka języków obcych jest w obecnych czasach nierozłącznym elementem rozwoju osobistego i zawodowego. Z jednej strony myślimy o możliwościach na rynku pracy, a z drugiej widzimy, w jaki sposób i jak szybko zmienia się nasze społeczeństwo i jak często znajomość języka obcego staje się niezbędna dla podążania za współczesnym światem. Mając na uwadze przyszłość swoich dzieci i chcąc zapewnić im lepszy start w dorosłość, warto jest je zapisać na dedykowany dzieciom kurs językowy, żeby już za młodych lat miały styczność z językiem obcym.

Znajomość języka obcego to ciągle jedna z najbardziej pożądanych umiejętności. Wiele osób doskonale posługuje się językiem angielskim lub niemieckim, a mimo tego wciąż chce w siebie inwestować i rozpocząć naukę jakiegoś nowego języka. Ciężko jest bowiem „nasycić rynek” języków obcych. W przyszłości nie będzie praktycznie możliwe funkcjonowanie w społeczeństwie bez znajomości angielskiego, a egzotyczne języki dodatkowo otwierają ścieżki kariery. Większe grono osób w Polsce  posługujących się językiem chińskim lub koreańskim to odpowiedź na zmiany na rynkach światowych. Warto zauważyć, że to także wyraz pewnych tendencji w aspekcie globalnym. Nie możemy zapominać o nich w procesie edukacyjnym swojego dziecka.

Języki obce rozwijają myślenie i są odpowiedzią na zmieniający się świat

Uczenie się zasad językowych oraz zapamiętywanie słówek to nie tylko bezmyślne „wkuwanie”. Należy pamiętać, że wszechstronny rozwój dzieci polega na angażowaniu ich na wielu płaszczyznach, a język jest doskonałym polem rozwijania myślenia. Z jednej strony zawiera on pewne schematy i uczy wysnuwania wniosków, z drugiej łączy te umiejętności z wyrażaniem emocji. – Nie ma lepszej drogi do rozwoju intelektualnego niż nauka, w którą angażuje się serce – mówi metodyk z jednej ze szkół językowych.

W Polsce częstym argumentem przy nabywaniu umiejętności językowych były względy ekonomiczne. Praktycznie nie ma dziś możliwości znalezienia oferty pracy, w której nie ma wymogu znajomości przynajmniej komunikatywnego języka angielskiego. Jednak rynek nauki języków obcych cały czas się zmienia.

Każdy wie, że w obecnym świecie korporacji bardzo dobra znajomość co najmniej jednego  języka obcego to absolutny must-have, ale nie tylko osoby, które pracują w międzynarodowych firmach, chcą je znać. Wielu dorosłych chce się uczyć języków, nawet od zera, dla własnej przyjemności. Wpływ na to mają zmiany społeczne, takie jak np. migracje ludności – wiele rodzin wychowuje dzieci za granicą, a dziadkowie nie chcą tracić okazji, by porozumieć się bez problemu z wnukami np. w czasie świątecznego spotkania. Podobnie jest z rodzinami, w których są obcokrajowcy. Nie ma nic bardziej niezręcznego niż niezamienienie słowa z zięciem podczas kolacji wigilijnej.

Dzieje się tak, bo bariera językowa to także bariera społeczna. Dlaczego zatem powinniśmy brać pod uwagę zajęcia z języków obcych dla naszych dzieci? Odpowiedź jest prosta – żeby zapewnić im najlepszą przyszłość we wciąż zmieniającym się świecie i to zarówno pod względem zawodowym, jak i w relacjach międzyludzkich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz