Materiał Partnera

Zagrożenia płynące z wykorzystywania starej instalacji elektrycznej

Zagrożenia płynące z wykorzystywania starej instalacji elektrycznej

Szacuje się, że nadal około cztery i pół miliona polskich domów wyposażonych jest w stare, niedorastające do dzisiejszych standardów instalacje elektryczne. Rocznie powodują one nawet osiem tysięcy pożarów oraz pochłaniają życie trzystu osób. Sześćdziesiąt z nich to dzieci. Te drastyczne statystyki jasno dowodzą, że wymiana takiej instalacji to absolutna konieczność. Nie warto narażać siebie i swojej rodziny.

Niebezpieczne instalacje elektryczne

Stare instalacje elektryczne bezsprzecznie warto jest wymienić na nowe. Zastosowane w dawnym budownictwie przewody, często aluminiowe, nie spełniają wymagań współczesnych użytkowników. Ich projektanci nie przewidzieli tak dużego zapotrzebowania domowników na energię elektryczną i w zasadzie trudno jest się im dziwić. Niestety, dalsze użytkowanie niespełniającej nowych norm instalacji może doprowadzić do licznych konsekwencji. Niestabilne działanie sprzętów podłączonych do sieci elektrycznej to najmniej groźna z nich. O wiele istotniejsze są zagrożenia powodowane przez stare instalacje. Są one najczęściej zabezpieczane przez bezpieczniki topikowe, nie posiadają przewodu uziemiającego (powszechnie spotykane jest podłączenie go do przewodu zerowego) i nie spełniają nawet elementarnych warunków związanych z bezpieczeństwem. Bezwzględnie należy wymienić starą rozdzielnicę domową, ale najlepiej wraz z nią pozbyć się także starego okablowania – wymieniając je na miedziane o odpowiednim przekroju. Najczęściej wynosi on dwa i pół milimetra kwadratowego.

Wybór firmy do wymiany instalacji elektrycznej

Na szczęście wszelkie prace możemy powierzyć jednej firmie, która zajmie się nie tylko oceną potencjalnego zagrożenia, ale także kompleksową modernizacją instalacji elektrycznej. Jedną z takich firm jest Elektro-Ant Paweł Mrówka. Zatrudnieni w niej fachowcy rzetelnie podchodzą do delikatnej sprawy remontu instalacji elektrycznej. Istotne jest tutaj przede wszystkim zaprojektowanie całości, łącznie
z rozdzielnicami. Najczęściej zdecydujemy się wówczas na zwiększenie liczby gniazdek oraz tak zwanych punktów świetlnych. Po modernizacji instalacji elektrycznej znacznie zwiększy się liczba bezpieczników. W starych instalacjach jest ich stosunkowo niewiele – czasem jeden lub dwa. Współcześnie montuje się średnio od sześciu do ośmiu. Oprócz tego warto się wtedy zastanowić nad instalacją dodatkowych systemów opartych o instalacje słaboprądowe. W ten sposób załatwimy kilka spraw od razu, a przed koniecznością rozkuwania ścian staniemy tylko raz. Wśród wspomnianych systemów warto wymienić te alarmowe, związane przede wszystkim z wykrywaniem pożarów oraz włamań.

Opracowanie:
Racibórz, Osiedleńcza 22
tel. 506 058 381
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz