Artykuł sponsorowany

Zagospodarowanie odpadów w miastach

Zagospodarowanie odpadów w miastach

Każdy produkt, który kupujemy, sprawia, że powstają różnego rodzaju odpady. Sami widzimy, jak szybko napełniają się nasze kosze. A przecież codziennie wyrzucane opakowania i resztki produktów spożywczych to nie jedyne odpady, jakie generuje tętniące życiem miasto. Coś trzeba z tym wszystkim zrobić, abyśmy nie utonęli w morzu śmieci. Jak wygląda gospodarowanie odpadami w mieście?

Źródła odpadów

Skąd biorą się odpady? Oprócz naszych domów jest wiele miejsc, które generują znaczne ilości różnego rodzaju śmieci. Eksperci w dziedzinie nowoczesnego gospodarowania odpadami, Pogotowie Sanitarno-Epidemiologiczne „NOWISTA”, dzieli odpady na następujące grupy: odpady żywności, po środkach ochrony roślin, farmaceutyczne, weterynaryjne, z działalności kosmetycznej, z działalności medycznej, odczynniki chemiczne, opakowania (w tym po substancjach niebezpiecznych), odpady elektroniczne, fotograficzne, makulatura. Na podstawie tego podziału widzimy, że współczesne miasta borykają się w większej nawet mierze z pozostałościami pracy zakładów produkcyjnych i usługowych oraz ośrodków zdrowia, aniżeli z pozostałościami z gospodarstw domowych.

Racjonalne gospodarowanie odpadami

Powyższy podział uwzględnia nie tyle źródło odpadów, co możliwości ich przetworzenia oraz składowania. Każda z wyżej wymienionych grup musi być wydzielona, aby śmieci nie stanowiły zagrożenia, a przeciwnie – przynosiły pożytek. Każda działalność potrzebuje nieco innych materiałów, stąd też inny charakter odpadów oraz odmienne sposoby ich neutralizowania. To, co nie nadaje się do recyklingu, trafia do spalarni odpadów. Niemniej dążenie jest takie, aby jak najwięcej śmieci trafiało ponownie do obrotu pod postacią wyrobów z surowców wtórnych, ponieważ nawet w zaawansowanych technologicznie spalarniach produkowane są zanieczyszczenia, które trafiają do powietrza, a stamtąd do gleby i wód. To oznacza, że jednorazowa eksploatacja materiałów nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę, zwłaszcza współcześnie, kiedy tempo konsumpcji wzrasta. Wiąże się to także ze wzrostem ilości produkowanych przez nas codziennie odpadów. Nowoczesne zagospodarowanie odpadów oznacza zatem raczej ich segregację i ponowne użycie niż spalanie czy składowanie na wysypiskach. Te dwa rozwiązania to ostateczność.

Należy pamiętać, że każdy z nas może samodzielnie pomóc w racjonalnym gospodarowaniu odpadami. Takie drobne gesty jak wrzucenie śmieci do odpowiedniego kontenera, wyniesienie elektrośmieci do punktu, który je przyjmuje, czy zwrot przeterminowanych leków do aptek sprawią, że nasze środowisko będzie odrobinę mniej zanieczyszczone – czyli lepsze dla nas samych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz