Artykuł sponsorowany

Zadośćuczynienie pieniężne za wypadek komunikacyjny

Zadośćuczynienie pieniężne za wypadek komunikacyjny

Wiele wypadków komunikacyjnych kończy się dla osób w nich uczestniczących czasową bądź stałą utratą zdrowia. W takich przypadkach bardzo często odpowiednie świadczenia, które musi wypłacać sprawca poszkodowanemu, wyznacza sąd na drodze procesu. Warto pamiętać o tym, aby w przypadku chęci uzyskania odszkodowania związanego z wypadkiem komunikacyjnym, zgłosić się do firm likwidacji szkód, które pomagają wyegzekwować zadośćuczynienie pieniężne.

Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny

Osoba, która ucierpiała fizycznie lub też psychicznie w związku z wypadkiem komunikacyjnym, może ubiegać się od jego sprawcy odpowiedniego świadczenia. Warto pamiętać, że na wypadek komunikacyjny nie składają się tylko zdarzenia samochodowe, ale również autobusowe, tramwajowe, kolejowe, rowerowe, motocyklowe, czy najrzadziej występujące lotnicze. Istotą odszkodowań jest to, że muszą one pokrywać straty materialne poniesione przez poszkodowanego, jak i straty niematerialne – podłoża psychicznego. To dlatego tak ważna jest współpraca z firmami likwidacji szkód takimi, jak agencja odszkodowań Victoria. Specjaliści z takich podmiotów doskonale znają prawo oraz współpracują z wyspecjalizowanymi kancelariami prawnymi czy ośrodkami medycznymi. Dzięki temu, starty poniesione przez poszkodowanego są rzetelnie określone, a linia oskarżenia przedsądowego bądź procesowego precyzyjnie wytyczona

Odszkodowanie lub renta uzupełniająca

To, jakie roszczenie będzie chciał uzyskać poszkodowany, najczęściej ustalane jest wraz z agencją odszkodowań. Warto wiedzieć, że świadczenie powypadkowe może zakładać zwrot takich kosztów jak: środki finansowe na leki, opatrunki, sprzęty ortopedyczne, konsultacje medyczne, rehabilitacje, dojazdy do placówek medycznych, czy też specjalistyczne urządzenia wymagane do przeprowadzenia leczenia. W przypadku częściowej utraty zdrowia można starać się o uzyskanie renty uzupełniającej, która powinna zapewnić wyrównanie wynagrodzenia powypadkowego z tym przed wypadkiem (np. w związku z uszkodzeniem dłoni osoba musi zmienić pracę, która oferuje gorsze warunki finansowe).

Zbieranie dokumentacji

Uzyskiwanie zadośćuczynienia w postaci jednorazowego odszkodowania, stałej renty uzupełniającej bądź renty pełnej nie jest możliwe bez zebrania odpowiedniej dokumentacji wypadkowej, czy medycznej. To dlatego pomoc agencji odszkodowań jest tak ważna – wiele spraw kończy się ugodą, ale część z nich rozstrzygana jest na drodze sądowej. W obu przypadkach ważne jest indywidualne określenie szkód materialnych i niematerialnych poszkodowanego. One wpływają na wysokość i rodzaj zadośćuczynienia. Ważnymi czynnikami przy jego określaniu są:

  • długość procesu leczenia,
  • czas i natężenie doznanej krzywdy,
  • natężenie cierpienia fizycznego i psychicznego,
  • nieodwracalne następstwa wypadku komunikacyjnego: kalectwo, oszpecenie, stała utrata zdrowia,
  • utrata perspektyw przyszłościowych (np. brak możliwość wykonywania danego zawodu).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz