Materiał Partnera

Zadbaj o swojego pupila, czyli podstawowe zabiegi pielęgnacyjne psów i kotów

Zadbaj o swojego pupila, czyli podstawowe zabiegi pielęgnacyjne psów i kotów

Posiadanie kota lub psa to nie tylko wspólne zabawy oraz spacery z pupilem, to także obowiązki, związane między innymi z dbałością o zdrowie i higienę naszego podopiecznego. Jednakże pielęgnacja zwierząt to dość szerokie pojęcie, przy czym jest kilka niezbędnych czynności, o których wzorowy właściciel powinien pamiętać, a ich wykonanie zlecać doświadczonym specjalistom.

Zdrowa i zadbana sierść to podstawa

Zdrowa i lśniąca sierść jest wizytówką każdego właściciela, zarówno w przypadku kota jak i psa. Już na pierwszy rzut oka można ocenić, czy prawidłowo dbamy naszego pupila. Warto przy tym pamiętać, że w pierwszej kolejności należy określić jej strukturę, gdyż w dużej mierze to właśnie rodzaj sierści warunkuje sposób pielęgnacji i dobór odpowiednich zabiegów. Spory wpływ na to ma także długość włosa, rasa, indywidualne predyspozycje pupila oraz warunki, w których przebywa. Niemniej jednak do podstawowych działań związanych z sierścią zwierzęcia zaliczyć należy:

  • czesanie – w przypadku kotów o krótkiej sierści wystarczy przeczesać raz lub dwa razy na tydzień. Koty o długiej i półdługiej sierści wymagają częstszego czesania, nie tylko ze względu na pomoc w pozbyciu się wypadającego futerka, ale ze względu na tworzące się kołtuny. Pamiętajmy także, że koty warto czesać po to aby zapobiec zlizywaniu i połykaniu martwej sierści, która potrafi kumulować się w jelitach, co może stać się przyczyną problemów układu pokarmowego naszego pupila.

Jeśli chodzi o sierść psa to zwierzęta te wymieniają okresowo podszerstek i należy przy tym usuwać martwe włosy. Dzięki temu odświeżmy skórę oraz pozwolimy swobodnie rosnąć nowym włosom. Poza uporządkowaniem sierści działanie to ułatwia wentylację skóry i pobudza krążenie, a co za tym idzie, poza estetyką , jest to także kwestia zdrowia.

  • strzyżenie – wbrew pozorom strzyżenie psa lub kota nie jest czynnością, do wykonania której wystarczą nam nożyczki i dobre chęci, a samodzielne próby kończą się zazwyczaj w opłakany sposób. W przypadku psów zabieg ten najczęściej połączony jest z czesaniem i kąpielą, które to zabiegi wykonywane są bezpośrednio przed strzyżeniem. W zależności od preferencji opiekun psa ma do wyboru dwa rodzaje strzyżenia. Pierwsza opcja - to strzyżenie tradycyjnie wg wzorca FCI. Opcja druga - to strzyżenie na życzenie, czyli fryzura dobrana według własnego pomysłu właściciela. Strzyżenie psów ma nie tyle znaczenie dla wyglądu naszego czworonożnego, co przede wszystkim dla jego zdrowia. Szczególnie ważne jest ono dla psów z długą sierścią, gdyż ułatwia nam dbanie o psa, a w okresie letnim zwiększa jego komfort. Warto także pamiętać, że zabieg ten dotyczy przede wszystkim ras długowłosych i posiadających obfitą szatę.

Strzyżenie wykonuje się także w przypadku kotów posiadających długą sierść, np. persów. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj jest to zabieg bardzo stresujący dla naszego pupila, a co za tym idzie nie należy wykonywać go samemu lecz zdać się na, na wyspecjalizowane salony, takie jak Twój Pupil Salon Pielęgnacji Psów i Kotów.

  • kąpiele – w przypadku kotów nie powinny być wykonywane zbyt często, gdyż zwierzęta te doskonale potrafią samodzielnie zadbać o czystość swojego futerka.

Kąpiel psa zależna jest od długości okrywy: psy krótkowłose kąpie się rzadziej niż długowłose. Pamiętajmy przy tym zastosowaniu odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt.

Niekiedy, przy różnego rodzaju problemach dermatologicznych, takich jak stany zapalne skóry, alergie itp., niezbędne jest wykonanie kąpieli leczniczych, w przypadku których ważne jest stosowanie zaleconych przez lekarza weterynarii szamponów
i preparatów leczniczych.

  • trymowanie psów i kotów – czyli zabieg polegający na usuwaniu martwego włosa za pomocą tak zwanego nożyka trymerskiego.

Pamiętajmy o pazurkach

Przycinanie pazurów to czynność, którą wykonuje się najczęściej w przypadku kotów i psów mieszkających w domach, które nie mają możliwości swobodnego ich ścierania. Zabieg ten należy wykonywać bardzo ostrożnie, tak aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych obecnych w pazurkach naszych pupili.

Uszy i zęby też są ważne

Kontrolę uszu zarówno naszego kota, jak i psa powinniśmy przeprowadzać systematycznie np. raz w tygodniu, a każde odstępstwo od normalnego woskowinowego osadu powinniśmy skonsultować z weterynarzem. Uszy naszych pupili są bardzo delikatne i często narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego też należy o nie dbać w szczególny sposób, używając przy tym specjalistycznych preparatów. Zaniedbanie tych czynności stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia naszych podopiecznych, a ich efektem mogą być różnego rodzaju grzybice lub infekcje bakteryjne.

Podobnie sprawa ma się z dbałością o uzębienie psów i kotów, gdyż odkładająca się płytka nazębna z biegiem czasu zamieni się w kamień, ten z kolei spowoduje bolesne stany zapalne dziąseł, a w skrajnych przypadkach problemy z sercem. Dlatego też powinniśmy usuwać go, myjąc regularnie zęby naszych pupili specjalnymi pastami. Pomocne jest też gryzienie przez zwierzaka suchej karmy lub usuwanie kamienia przez specjalistów.

Systematyczne i odpowiednio wykonywane zabiegi pielęgnacyjne psów oraz kotów to podstawa ich zdrowia i prawidłowego rozwoju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz