Artykuł sponsorowany

Zaburzenia widzenia – problem z nauką u dzieci

Zaburzenia widzenia – problem z nauką u dzieci

Gdy dziecko ma problemy z nauką, łatwo przypiąć mu łatkę mało zdolnego ucznia. Tymczasem przyczyną takiego stanu rzeczy nierzadko są niezdiagnozowane i nieleczone zaburzenia widzenia, które skutecznie utrudniają przyswajanie wiedzy czy udział w zajęciach sportowych. Warto o tym pamiętać, zwracać baczną uwagę na niepokojące symptomy i zadbać o regularną kontrolę wzroku, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak problemy ze wzrokiem wpływają na zdolność do nauki? 

Zaburzenia widzenia bezpośrednio przekładają się na wyniki w nauce – to oczywiste, że dziecko, które źle widzi, będzie miało kłopot z czytaniem, pisaniem i przyswajaniem wiedzy w ten sposób. Może mieć również problemy z koordynacją ruchową i trafianiem do celu w czasie lekcji WF-u. W efekcie staje się niepewne, drażliwe, wycofane i niechętnie chodzi do szkoły, co sprawia, że koło się zamyka, a z czasem sytuacja tylko się pogarsza. 

Trudności w pisaniu i czytaniu związane z zaburzeniami wzroku określa się mianem optodysleksji. Na szczęście zdiagnozowana jest łatwa do opanowania – często wystarczy dobrać dziecku odpowiednie szkła lub skierować je na terapię wzrokową. Gdy stan oczu się poprawi, uczeń natychmiast odczuje różnicę i będzie mógł nadrobić zaległości.

Na jakie zaburzenia widzenia często cierpią dzieci w wieku szkolnym? 

Coraz więcej dzieci cierpi na zaburzenia widzenia. Wśród często pojawiających się problemów trzeba wymienić:

  • wady wzroku – krótko- lub dalekowzroczność;

  • zaburzenia akomodacji;

  • zaburzenia widzenia obuocznego;

  • niewydolna konwergencja – gałki oczne nie poruszają się harmonijnie;

  • zez zbieżny lub rozbieżny.

Warto wiedzieć, że standardowe badanie wzroku podczas badań bilansowych nie wykrywa wszystkich zaburzeń. Co więcej, zdiagnozowane wady wzroku wymagają stałej kontroli, ponieważ mogą się pogłębić – a wtedy dziecko widzi źle mimo noszenia okularów.

Po czym poznać, że dziecko ma problem z widzeniem? 

Dlaczego tak wiele dzieci pozostaje niezdiagnozowanych? Otóż zwykle nie skarżą się na nieostre widzenie, bo nie wiedzą, że mogą widzieć lepiej. Czasem na wadę wzroku wskazują jedynie trudno zauważalne objawy. Jakie symptomy powinny zatem zapalić rodzicom i nauczycielom czerwoną lampkę i skłonić do wizyty u okulisty, np. w salonie optycznym Oko na Świat na warszawskim Tarchominie? Należą do nich: częste mrużenie i pocieranie oczu, przechylanie głowy, trudności z pisaniem w liniach, niechęć do czytania, nadmierne zbliżanie lub oddalanie oczu od ekranu, uciekanie oka na zewnątrz lub do wewnątrz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz